Endokrinoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar

Endokrinoloji Nedir

Endokrinoloji, insan vücudunda veya organizmada hormon salgılanması ile ilgili hastalıkların tümüyle ilgilenen iç salgı bilimi olarak tanımlanabilir.

Endokrin Sistemi Oluşturan Salgı Bezleri Nelerdir

Hormonlar; tiplerine göre büyüme ve gelişmeyi, üremeyi, metabolizmayı kontrol eder ve vücudun vereceği tepkiler için, hayati fonksiyonlar için büyük önem arz ederler. Endokrin sistem; hipofiz, tiroid, hipotalamus, yumurtalıklar ve böbreküstü bezlerinden oluşur.

Endokrinoloji Hangi Hastalıklara Bakar

Hormon bozuklukları pek çok hastalığa sebep olabilmektedir ve endokrinolojinin uğraş alanına bunların tümü girer. En sık karşılaşılanları örnek verecek olursak:

Tiroid Bozukluğu: Tiroidin az veya fazla çalışması sonucu kilonun kontrolü kaybedilebilir veya sıcak-soğuk toleransında dengesizlikler gözlenebilir. Hiper (fazla) ve hipotiroidi (düşük) problemi olan insanların tedavileri endokrinolojinin ilgi alanındadir.

Kısırlık: Endokrin çalışmaları sayesinde pek çok çift çocuk sahibi olmuştur. Çünkü kısırlık eğer hormon eksikliği sonucu görülmüşse, endokrinologlar hormon tedavisi ile bu problemi çözebilmektedir.Aynı şekilde üreme endokrinoloji çerçevesinde menopoza bağlı şikayetler vs. de giderilebilmektedir.

Obezite: Metabolik ve hormonal sorunların ortaya çıkarabildiği bu problem ile endokrinologlar, örneğin insülin direncini değerlendirerek çözüme ulaşabilirler.

Diyabet: Endokrinologlar, ağızdan alınan ilaç tedavileri veya insülin ile diyabet tedavisi için uygularlar. Kan şekeri kontrolünü sağlayarak farklı hastalıkların önlenmesi için çalışırlar.

Bunlar dışında; hipertansiyon, büyüme ve gelişme ve osteomalazi(çocukta raşitizm), osteoporoz (kemik erimesi) gibi kemik hastalıkları da endokrinolojinin uğraş alanındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu