Endokrin Sistem Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Hormonel sistem de diyebileceğimiz endokrin sistemi, vücudumuzda ki hormon dengesini sağlayan ve salgı mekaniklerini düzenleyen sistemin genel adıdır. Vücudumuzun neredeyse tüm dengesi hormonlar üzerine kurulu olduğundan, endokrin sisteminde çıkabilecek hastalıklar ise çok farklı sonuçlar doğurabilmektedir. Tüm vücut sistemimizin birbirine bağlı olduğu düşünüldüğünde, endokrin sistem tüm diğer sistemleri daha fazla etkileyebilmekte ve bazen görünüşümüz, enerji düzeyimiz ve hatta kişiliğimiz bile endokrin sistem tarafından şekillendirilmektedir. Özellikle ergenlik döneminde kendini göstermeye başlayan endokrin sistem, herhangi bir sorun olmadığı taktirde sağlıklı vücut sistemlerini oluşturma ve dengeleme görevini de üstlenmektedir.

İç salgı sistemimizde hormonları üreten bezler, endokrin sisteminin temel taşlarını oluştururlar. Çeşitli işlevsellikten sorumlu hormonların azlığı ya da çokluğu ise vücut dengesinin bozulmasına ve bazı rahatsızlıkların oluşmasına da sebep olmaktadır. Bedensel gelişim, üreme ve menopoz gibi önemli görevler üstlenmiş olan hormonlar, organların işlevselliğini devam ettiren kimyasal tetikleyicilerdir. Böbreküstü bezleri, pankreas, tiroit ve yumurtalıklar ile erbezleri en önemli hormonları salgılarken, beynimizin merkezinde yer alan hipofiz, aslında bir bez olmayan hipotalamus tarafından üretilen hormonları, ana bezlerdeki hormon üretimini tetiklemek için kullanır. Hipofiz tarafından salınan bu hormonların aşırı ya da az olma durumu ise devlik, cücelik gibi bedensel değişimlere sebep olabilmektedir. Diyabet, guatr, akromegali, addison, hipertiroit, obezite ve süt bozukluğu gibi hastalıkların sebebi olan endokrin sistem bozuklukları, menopoz ve andrapoz zamanının da belirleyicisidir.

Endokrin Sistem Hastalıkları Belirtileri

Diyabet, hipertiroit, obezite ve guatr gibi daha birçok hastalık, aslında endokrin sistem hastalıklarının belirtileridir. Bu hastalıkların temel kaynağı, endokrin sistemdeki bozukluklar olduğu için altta yatan sebepler de genellikle birbirine bağlı olmaktadır. Endokrin sistemini genetik faktörler yönlendirse de,  yeme bozuklukları, stres ve düzensiz hayat tarzı da endokrin sistemini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Eğer metabolik bozukluklar, hormonel dengesizlikler, dolaşım sistemi bozuklukları ve sinirsel rahatsızlıklar yaşanıyorsa, bunları endokrin sistem hastalıklarının belirtileri olarak kabul edebiliriz.

Endokrin Sistem Hastalıklarının Tedavisi

Endokrin sistem hastalıklarında, çeşitli tetkikler sonucu tanı konulduğu taktirde, tedavi uygulanmaya başlanabilir. Çeşitli hormonlardaki üretim dengesizlikleri, hormonun az ya da fazla salgılanması sebebi ile olabilir. Her hormon rahatsızlığının teşhis yöntemi farklıdır ve tedavi şekli ile sürecide değişiklikler göstermektedir. Asıl olan, az ya da çok salgılanan hormonun teşhisi sonucu, az üretiliyor ise takviyesi çok üretiliyorsa bunun normale çevrilebilmesi için ilaç tedavisi yapılmasıdır. Bazen hormon üretiminin dengesizliği bir tümöre bağlı olabilmektedir. Eğer hormon dengesizliğindeki sebep tümör ise ilk olarak ilaç tedavisi ile tümör bloke edilme ve yok edilme yoluna gidilir. Eğer ilaç tedavisi uygun değil ya da sonuç vermiyorsa, tümörün cerrahi müdahale ile alınması etkisini ortadan kaldırarak, hormon üretimi normale çevrilebilmektedir. Tüm endokrin sistemi hastalıklarının tedavisi, hormonel dengenin kurulması ve normale çevrilmesi odaklı olduğundan, genellikle ilaç tedavisi ve hormon takviyesi yeterli olmaktadır. Gerekli durumlarda ise cerrahi operasyonlar ile sorun giderilebilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu