Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir

Pek çok derde deva elma sirkesi, elmaların ezilmesi sonucu ortaya çıkan doğal şekerin sirkeleşmesiyle oluşur. Asırlar boyu birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan sirke, sofralarında vazgeçilmez lezzetlerinden biri olmuştur.

İçeriğinde neler bulunur?

Potasyum, kalsiyum ve sodyum barındıran elma sirkesi zengin bir C vitamini kaynağıdır aynı zamanda.

Elma sirkesinin faydaları nelerdir?

1-içeriğindeki vitaminler sayesinde vücut direncini artırır. Bunun yanında kalsiyum bakımından zengin olması kemik ve iskelet yapısının daha güçlü olmasını sağlar.

2-Suda çözünen ve ismi pektin olarak geçen lifler yönünden verimli olduğu için sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasında oldukça etkilidir. Bunun yanında ishal problemi yaşandığında da sirke yardımına başvurulabilir.

3-Hazımsızlık sorunlarının çözümünde etkilidir. Bir çay kaşığı bal ve bir bardak elma sirkesi ile hazımsızlığa çare bulurken gastrit ağrılarınızı da dindirebilirsiniz

4-Elma sirkesi sinüslerin boşaltılmasında oldukça etkili olduğu için sinüzite faydalıdır.

5-Vücut ya da ter kokularının önlenmesinde etkili bir kaynaktır. Ayak kokusundan şikayetçi olduğunuz zamanlarda sirke yardımına başvurabilirsiniz.

6-Doğal ve zengin bir antioksidan kaynağı olduğu için soğuk algınlıkları tedavisinde alternatif bir yöntem olarak kullanılabilir. Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı elma sirkesi ve bal karıştırın bir miktar zencefil de kattıktan sonra gargara yapın. Öksürüğe ve boğaz ağrılarına iyi geldiğini görebilirsiniz.

7-Aminoasit ve enzimler içerdiği için laktik asit birikimini önleyen elma sirkesi bu anlamda yorgunluk giderici bir özelliğe de sahiptir. Bir bardak sebze suyuna küçük bir miktar sirke katarak yorgunluğunuzun geçmesinde size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

8-Nefesin kötü kokmasını engelleyen sirke, diş iltihaplarının ortadan kaldırılmasında etkilidir. Asidik özelliklere sahip olduğu için diş etlerine yapışıp kalmış bakterileri yok ederek nefesin tazelenmesini ve dişlerin sağlıklı olmasını sağlar. Su ile homojen hale getirilen sirke ile gargara yapmak büyük ölçüde rahatlık verecektir. Günde 5 kere uygulamak yeterli olur. Görüldüğü üzere elma sirkesinin faydaları oldukça fazladır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu