Ellerde Üşümenin Nedenleri Nelerdir?

Dışarıya çıktığınızda ve ya soğuk bir mekana girdiğiniz ilk olarak elleiniz ve ayaklarınız mı üşüyor? Bu tamamen normal bir durum çünkü o bölgelere kan daha geç ulaşıyor. Vücut hayati organların sıcaklığına daha çok önem verdiği için ilk olarak kanın o bölgelerde toplanmasını, o bölgelerin ısıtılmasını sağlar. Kaç en son el ve ayak bölgelerine ulaşır, bu yüzden o bölgelerde daha kolay üşüme meydana gelir.

Fakat el veya ayaklarınızda ki sürekli üşüme durumu havanın sıcaklığından bağımsız bir şekilde oluyorsa bu normal bir durum değildir. Arka planda bilmediğiniz bir rahatsızlık veya başka nedenler yatıyor olabilir. Bizde bu yazımızda o nedenlere değinmek istedik;

-Ellerde sürekli üşüme, bazı durumda vücutta sistemik bir rahatsızlığın belirtisi olarak kendisini gösterebilir. Bu rahatsızlıklara tiroit rahatsızlıklarını örnek verebiliriz. Boğaz bölgesinde bulunan tiroit bezinin düzensiz veya yetersiz çalışması sonucu Hipotiroid adı verilen rahatsızlık gelişir. Hipotiroid el ve ayak bölgelerinde veya vücudun genelinde kolay üşümeye, sürekli üşümeye yol açabilir.

-En yaygın rahatsızlıklardan birisi olan Kansızlık, el ve ayak bölgelerinde veya vücudunda genelinde sürekli üşümeye, kolay üşümeye yol açabilen başlıca rahatsızlıklardan birisidir. Kanın, ellere pompalanan kanın yetersiz olması sonucu kişinin ellerinde sürekli üşüme sorunu baş gösterebilir.

-Genellikle bir kalp rahatsızlığından kaynaklanan düzensiz kan dolaşımı, kadının vücuda olması gerektiği şekilde pompalanmamasına yol açar ve oluşan bu sorun ilk olarak el ve ayak bölgelerinde sürekli üşüme olarak yoğun bir şekilde hissedilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu