El Titremesi Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

İstemsiz olarak tekrarlayan ince ritmik sarsılma olarak da adlandırılan el titremesi, vücudun her yanında görülür. En çok ise elleri ve başı tutar. Zaman zaman ayak ve bacaklarda da kendisini gösteren titreme, ailevi olmakla beraber bilinmeyen rahatsızlıklar nedeniyle de ortaya çıkar. El titremesi genellikle bir bardak tutarken ya da işaret ederken en çok kendini gösterir. Hareket edilmediği takdirde de titreme ortaya çıkmaz.

El Titremesinin Önemli Sebepleri Nelerdir?

Sinir sistemini etkileyen ilaç ya da hastalıkların da titremeye yol açtığı biliniyor. Parkinson, karaciğer yetmezliği, alkolizm, kurşun zehirlenmesi ya da cıva gibi ciddi rahatsızlıklar da titremelere sebep olabilen nedenler arasında yer alıyor. Bu hastalıkların yanı sıra bazı depresyon ve lityum gibi ilaçların da yan etkileri bulunuyor. Genç kesimlerde görülen el titremesinin en sık görülen sebepleri arasında da stresli ruh hali ile alkol tüketimi yer alıyor.

El Titremesi Fark Edildiğinde Ne Yapılmalı?

El titremesi fark edildiğinde alanında uzman doktora gitmeden önce mutlaka şikayetlerin ne zaman ve nasıl şekilde başladığına dikkat çekilmelidir. Çünkü bu detaylar hastalığın asıl sebebini de ortaya çıkartacak hem de alanında uzman doktora da yardımcı olacaktır.

El Titremesi Nasıl Tedavi Edilir?

Stres ve sıkıntının ortadan kaldırılması aslında titremenin azalmasına yardımcı olur. Yeterli uyku, dinlenme, kafeinsiz içeceklerden uzak durma gibi önlemler de titremenin azalmasına yardımcı olan etkenlerdendir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu