Eklem Nedir, Eklemler Neden Ağrır, Eklem Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?

İskelet kemiklerinin birbirlerine bağlandıkları yerlere denmektedir. Eklemler, iskelet sistemi ve kemiklerle birlikte işlevsel hale gelirler. Her canlının yaklaşık bütün ömrü boyunca hareket halinde olduğunu düşünürsek, eklemlerimizin hayatımızın devamlılığı için ne kadar önemli bir kısım olduğu görülmektedir.

Eklemlerde ortaya çıkabilecek hangi bir hasar ilgili bölgenin hareket kabiliyetini kısıtlar ve zorlanmalara neden olur. Bunun sonucunda da canlıda ciddi fiziksel zararlar meydana gelebilmektedir.

Eklemlerde Ağrı Neden Olur?

Günümüzde insanların çoğu eklem ağrıları yaşamaktadır. Eklem ağrıları kadınlarda erkeklere oranla daha çok görülmektedir. Ağrıya neden olan problemlerin romatizmal hastalıklara göre yayılış biçimi bazı farklılıklar gösterebilmektedir.

Örnek verecek olursak yumuşak doku romatizması insanlarda %5 oranında görülürken, Romatoid Artrit hastalığı 10 bin kişiden 30’unda, Sistematik Lupus Eritematozus rahatsızlığı ise toplumda her 100 bin kişiden sadece 40-50 kişide görülmektedir. Bu rahatsızlıkların her 9 kadına karşılık 1 erkekte görüldüğü bazı uzmanlarca belirtilmiştir. Bu rahatsızlıkların ortaya çıkmasındaki en büyük etmenler aşırı kilolar, hareketsiz bir yaşam tarzı ve hormon kaynaklı nedenler sayılmaktadır.

Eklem Ağrılarının Başlıca Nedenleri

Soğuk havalar, protein bakımından zengin beslenme, bilinçsiz yapılan egzersizler, eklemleri zorlayıcı hareketler ve çok ağır yükler kaldırma, düşme ve çarpma gibi durumlar, kontrolsüz ve bilinçsiz ilaç tüketimi, düzensiz beslenme ve düzensiz uyku ve depresyondur.

Eklem Ağrılarında Tedavi

Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşan eklem ağrılarının tedavisinde eklemi oluşturan nedenin belirlenmesi ve buna en uygun olan bir tedavi yolu seçilmesi önemlidir. Eğer eklem ağrıları mekanik etkilerden dolayı oluşmuşsa buna uygun bir tedavi izlenir. Hastanın aşırı kilolu olması kıkırdaklarda zedelenmeye yol açar.

Kireçlenmeye bağlı eklem ağrılarında tedavi amaçlı fizik tedavi uygulamaları yapılabilir. İltihap sonucunda oluşan eklem ağrılarında ise ilaçlı tedaviye başvurulur. Çünkü bu tür ağrılarda fizik tedavi yetersiz kalmaktadır. Bu gibi durumlarda hasataya iltihap giderici ilaçlar, kortizon ve hastalığın seyrine göre uygun ilaçlar verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu