EKG Nasıl Çekilir?

EKG Nedir?

Kalp ve damar hastalıklarında tanı koymak amaçlı, kalbin ritmik atımlarını gösteren işleme EKG denir. Mutlaka uzman bir kişi tarafından çekilmeli ve yine uzman hekim tarafından değerlendirilmelidir. Açılımı elektrokardiyografi olup EKG olarak yazılır ve bilinir. Çok sıklıkla kalp krizinde, kalp ritim bozukluklarında tanı koymak ve tedaviye yardımcı olmak amacıyla kullanılır. Bunun yanı sıra kronik kalp yetmezliği ve kalp damar yetmezliğinin tanısına yardımcı olmak içinde kullanılır. Aynı zamanda kişide pacemaker dediğimiz kalp pili işlevinin ve bazı ilaçların işlevlerini takip etmek amacıyla kullanılır.

EKG Nasıl Çekilir?

Son derece kolay bir yöntem olup herhangi bir acı ya da sızısı olmayan bir işlemdir. EKG çekilecek kişi üzerinde metal eşyalar varsa çıkarılıp sırt üstü bir zemine yatırılır. Sutyen, kemer, saat, üzerinde metal bulunan toka varsa çıkarttırılır. Çorap varsa ayak bilekleri açıkta kalacak şekilde çıkarttırılır. Giysiler dize kadar çekilir. Üst taraftaki giysiler atlet kalacak şekilde çıkartılır. Atlet göğse kadar çekilir. Bunun amacı EKG için yapıştırılacak elektrotlara kolaylık sağlamaktır.

Jel Sürülür ve Elektrotlar Bağlanır

Elektrotların takılacağı bölgelere jel dediğimiz şeffaf bir sıvı dökülür. Göğüs kısmına takılacak olan elektrot altı tanedir. Sırasıyla 1 den 6 ya kadar sağdan sola olacak şekilde takılır. 6. elektrot doğru ve verimli bir çekim yapabilmek için kalbin yan yüzünü görecek şekilde takılmalıdır. Daha sonra el bileklerinin ve ayak bileklerinin iç kısımlarına bir pamuk yada mendil yardımıyla jel sürülür. Sağ taraf koyu renkler sol taraf açık renkler olacak şekilde mandala benzeyen elektrotlar yerleştirilir. Sağ el bileğine kırmızı elektrot sağ ayak bileğine siyah elektrot, sol el bileğine yeşil elektrot sol ayak bileğine sarı elektrot takılır. Elektrotların iç kısımlarında metal bölgeler bulunur. Çekim yapılırken bu kısımlar bileklerin iç kısımlarını görecek şekilde takılmalıdır. Daha sonra EKG cihazı dediğimiz cihaz açılır.

Çekimin sağlıklı yapılabilmesi için ekranda görülen atımların doğruluğuna bakılır. Cihazın üzerindeki print tuşuna basılır, çekime başlanır. Cihazdan sonucun belli olduğu ince uzun bir kağıt çıkar ve hekime verilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu