Ebabil Kuşlarının Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde en frazla merak edilen kuş türlerinden biri de ebabil kuşlarıdır. Dünyanın hemen her bölgelerinde yaşamlarını sürdüren ebabil kuşları ülkemizde de bulunmakla birlikte ülkemizin daha çok güney kısmında yaşamlarını sürdürmektedirler. Birçok nitelikleri sayesinde diğer kuş türlerinden oldukça farklı olan ebabil kuşları hakkında makalemiz üzerinden detaylı olarak bilgiler sunacağız. Dilerseniz ebabil kuşlarının özellikleri nelerdir hakkındaki bilgileri hemen sunmaya başlayalım.

Ebabil Kuşları Nedir?

Ebabil kuşları kuş türlerinden olup sağangiller ailesine mensupturlar. Bu kuşları farklı kılan en belirgin nitelikleri yaşamlarının büyük bir bölümünü uçarken geçirmeleridir. Yani ebabil kuşları yaşamlarının tamamına yakınını havada uçarken geçirmektedirler. Yeryüzüne çok gerekmedikçe iniş yapmamaktadır.

Yeryüzüne sadece üremek ihtiyacını gidermek amacıyla zorunlu olarak iniş yapmaktadırlar. Uzmanlara göre ebabil kuşları bu önemli niteliği sayesinden türleri arasında oldukça dikkat çekmektedirler. Halk arasında haberci kuşlar olarak da bilinen ebabil kuşları baharın gelişini müjdeleyen bir niteliğe de sahiptirler.

Dolaysıyla ebabil kuşları özellikle de Anadolu halkı tarafından baharın müjdecisi olarak bilinmektedirler. Görünüm itibariyle kırlangıçlara benzeyene ebabil kuşları ayrıca dini semboller arasında da yer almakta ve dıolaysıyla birçok dini ilahilerde konu edinmektedir.

Ebabil Kuşlarının Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Ebabil kuşlarının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de ebabil kuşlarının başlıca özelliklerinin neler olduğu hakkında sizlere bilgiler sunalım. İşte ebabil kuşlarının başlıca özellikleri şunlardır;

 • Hayatının % 90-95’lik sürecini havada uçarak geçirmektedirler.
 • Yeryüzüne yalnızca üremek için iniş yapmaktadırlar.
 • Ayakları oldukça hassas olup yeryüzünde yürümeye uygun değildir. Dolaysıyla ebabil kuşlarının yeryüzünde birkaç dakika gezinti yapması ayaklarının kırılmasıyla sonuçlanabilmektedir.
 • Ebabil kuşları yeryüzüne iniş yaptıktan sonra tekrar havaya uçması oldukça güçtür. Hatta çoğu zaman imkansızdır.
 • Ebabil kuşları uçarken kendilerini boşluğa bırakmaktadırlar. Bu özellikle kuş türleri arasında nadiren görülmektedir.
 • Uçarken uyuyan tek kuş türüdür. Ebabil kuşları uyku için dahi olsa uçma eyleminden asla taviz vermemektedirler. Dolaysıyla bu kuşlar uykuyu dahi uçarken almaktadırlar. Bu nitelik hayvanlar aleminde hemen hemen hiçbir hayvanda bulunmamaktadır.
 • Besinlerini yine havada uçarken ele geçirmektedirler. Ebabil kuşlarının başlıca özelliklerinden biri de günlük besinlerini uçarken avlamasıdır. Dolaysıyla genellikle uçan küçük kuşları avlayan ebabil kuşları beslenmek için dahi olsa yeryüzüne iniş yapmamaktadırlar.
 • Ebabil kuşlarının bir özelliği ise tekeşli olmasıdır.
 • Ebabil kuşları uçarken çiftleşmektedirler. Bu kuşların en belirgin özelliklerinden biri de çiftleşme eylemini dahi uçarken gerçekleştirmeleridir. Bu önemli nitelik yalnızca ebabil kuşlarına özgüdür.
 • Akşam vakitlerinde oldukça seri bir şekilde uçmaktadırlar.
 • Kuyrukları oldukça çatallı olup kanatları ise sürekli olarak açıktır.
 • Boylarının uzunluğu ortalama olarak 16 cm olup kanatlarının açıklığı ise 40-45 cm civarıdır.
 • Gözleri oldukça kesin olup akşam vakitlerinde dahi çok iyi görmektedir.
 • Ebabil kuşları genellikle grup halinde hareket etmektedirler.
 • Ömürleri 20 yıl civarıdır.
 • Görüldüğü üzere ebabil kuşlarının birçok özellikleri bulunmaktadır. Uzmanlar günlük ihtiyaçlarını ve diğer eylemlerini özellikle de uçarken gerçekleştirmesinden dolayı ebabil kuşlarının bu anlamda çok özel kuş türlerinden olduğunun altını çizmektedirler.

Ebabil Kuşlarının Bilinmeyen Diğer Yönleri Nelerdir?

Ebabil kuşlarının özellikleri hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu kuşların pek bilinmeyen diğer yönleri hakkında bilgiler sunalım. Ebabil kuşlarının bilinmeyen diğer yönleri ise şunlardır;

 • Ebabil kuşları yavrularına pek düşkün değillerdir: Ebabil kuşlarının pek bilinmeyen niteliklerinden biri de bu kuşların yavrularına pek düşkün olmadığıdır. Yavruları tam büyüme sağlamadan ebabil kuşları yuvayı tamamen terketmektedirler. Bir müddet yavrularına baktıktan sonra yuvalarını terketmektedirler.
 • Uçarken oldukça ses çıkarırlar: Birçok insanlar ebabil kuşlarının sessiz ve sakin kuşlar olduğunu sanmaktadırlar. Oysa ki ebabil kuşları uçarken oldukça gürültü ve ses çıkarmaktadırlar. Hayatlarının büyük bir bölümü uçarken geçtiğinden dolayı yaşamlarının büyük bir kısmını da görültülü bir şekilde geçirmektedirler.
 • Yuvalarını şehirlerdeki binaların çatılarına kurarlar: Birçok insanlar ebabil kuşlarının yuvalarının dağ başlarında ve tepe zirvelerinde olduğunu sanmaktadırlar. Oysa ki ebabil kuşları genelde insanlardan gizli olarak binaların çatı kısımlarına yuvalarını kurmaktadırlar.

Ebabil Kuşları Evcilleştirilebilir Mi?

Ebabil kuşları hakkında merak edilen ayrıntılardan biri de ebabil kuşlarının evcilleştirilebilir mi konusudur. Şimdi de dilerseniz çokça merak edilen bu ayrıntı hakkında sizlere bilgiler sunalım. Ebabil kuşlarının kesinlikle evcilleştirilmesi söz konusu değildir. Makalemizde de belirttiğimiz üzere ebabil kuşları yaşantılarını uçarak geçirdiğinden ve ayakları yere uygun olmadığından dolayı bu kuşlar evcilleştirilemeyen kuş türleri arasında bulunmaktadır. Ebabil kuşları sosyal ilişkilerden bağımsız olarak yaşamlarını sürdürmektedirler. Dolaysıyla ebabil kuşları yalnızca insanlardan değil makalemizde belirttiğimiz üzere yavruları ile dahi birarada kalmaktan kaçınmaktadırlar.

Ebabil Kuşları Ülkemizde Bulunuyor Mu?

Ebabil kuşları dünyanın hemen her bölgelerinde yaşamlarını sürdürmekle birlikte ülkemizde de yaşamlarını sürdürmektedirler. Özellikle de Güneydoğu Anadolu Bölgesinin birçok illerinde bolca bulunmaktadırlar. Ülkemizdeki en fazla görülen türü ise kahverengi ebabil türüdür.

Ebabil kuşları hakkında bu bilgileri de sunduktan sonra ebabil kuşlarının özellikleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu