Düz Taban Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde sıkça görülebilen ortopedik problemlerden biri de düz taban rahatsızlığıdır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen düz taban sorunu özellikle de ağrılı olduğunda beraberinde iş ve sosyal aktivitelerin ciddi anlamda olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir.

Daha çok erkeklerde oluşabilen düz taban rahatsızlığı ayrıca bireyin genel psikolojisinin de olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir. Peki düz taban nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere sunalım. İlk olarak düz taban rahatsızlığının tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Düz Taban Rahatsızlığı Nedir?

Düz taban rahatsızlığı; Ayakta iç kavisin yer almamasın veya yetersiz oluşunun sonucunda meydana gelen bir ortopedik sorundur. Dolaysıyla bu olumsuz duruma ise düz taban ismi verilmektedir. Toplumumuzda sıkça görülebilen düz taban rahatsızlığı özellikle de bireyin yürüyüşünü ciddi anlamda olumsuz etkileyebilmekte ve bunun sonucunda ise bireyin günlük yaşamda birçok olumsuzluklar ile karşı karşıya gelmesine yol açabilmektedir.

Düz Tabanın Belirtileri Nelerdir?

Düz tabanın bazı belirtileri bulunmaktadır. Düz taban sorununun başlıca belirtileri ise şunlardır;

 • Ayaklarda içe doğru basma
 • Yürüme ile ağrının artmaya başlaması
 • Özellikle de akşam saatlerinde yürümeye bağlı olarak bek bölgesinde ağrı görülmesi
 • Bel sorunlarının oluşması
 • Erken yorulma
 • Spor aktivitelerinde yetersizlik düz taban sorunun en belirgin belirtileridir.

Düz Taban Rahatsızlığının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Düz taban sorununun başlıca belirtilerini sunduktan sonra şimdi de başlıca sebeplerinin neler olduğu hakkında bilgiler sunalım. Düz taban sorununun bazı nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler ise şunlardır;

 • Ayak tabanında yer alan yağ yastıkçıklarının henüz tam olarak gelişmemiş olması
 • Ayak ile ayak bileğini tutan bağların henüz tam olarak gelişmemiş olması düz taban probleminin başlıca 2 nedenidir.

Düz Taban Rahatsızlığı Tedavi Edilebilir Mi?

Düz taban rahatsızlığında ağrısız olan düz tabanda genel olarak tedaviye ihtiyaç bulunmamaktadır. Ancak ağrılı olan düz taban sorununda tedavi uygulanmaktadır. Ağrılı olan düz taban sorununda ise şu türden tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır;

 • Ayakkabı mitovilensyonu
 • Ayak kavisini destekleyen özel tabanlık veya özel kortez kullanımı
 • Ağrıyı azaltan antienflamutuar uygulaması
 • Dinlenme ve buz uygulaması
 • Fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavi yöntemi gibi uygulamalara başvurulmaktadır.

Uzmanlar Düz Taban Rahatsızlığı Hakkında Ne Gibi Uyarılarda Bulunmaktadırlar?

Uzmanlar düz taban rahatsızlığı hakkında şu uyarılarda bulunmaktadırlar;

 • Düz taban rahatsızlığının belirtilerinin görülmesi durumunda hemen ilgili doktora başvurulmalı
 • Düz taban rahatsızlığının ağrısının şiddetlenmemesi amacıyla vakit kaybedilmeden doktora başvurulmalı ve gerekli tedavilere başlanmalıdır.
 • Düz taban rahatsızlığı beraberinde iş ve sosyal aktiviteleri de olumsuz yönde etkileyebildiğinden dolayı rahatsızlığın giderilmesi ve dolaysıyla iş ve sosyal yaşamdan kopulmaması adına gerekli tedavilere başvurulmalıdır.
 • Düz taban rahatsızlığı beraberinde genek psikolojiyi de olumsuz yönde etkileyebildiğinden gerekirse tedaviye ek olarak psikolojik destekler alınmalıdır.

Düz Taban Rahatsızlığı Tam Olarak Yok Edilemez Mi?

Uzmanlar düz taban rahatsızlığının tamamen ortadan kaldırılmasının şimdilik pek mümkün olamayacağını belirtmektedirler. Dolaysıyla düz taban rahatsızlığının tedavisinde şimdilik yalnızca ağrı kesici tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Uzmanlar düz taban rahatsızlığının cerrahi müdahalesinin ileriki dönemlerde gerçekleştirilebileceğinin de altını çizerek bu alanda her geçen gün daha da ilerlendiğinin altını çizmektedirler.

Bu ayrıntı hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra düz taban rahatsızlığı hakkındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız. Makalemizde düz taban nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkında uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere detaylı olarak bilgiler sunduk. Uzmanların da belirttiği üzere düz taban rahatsızlığı ciddi bir ortopedik sorundur. Dolaysıyla belirtilerinin görülmesi durumunda hemen ilgili doktora başvurulması gerektiğini bir kez daha hatırlatmakta fayda görmekteyiz. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Düz taban sorunu hakkında doktorunuza başvurunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu