Dünyanın En İlginç Pazarlarından Birisi: Yüzen Market, Tayland (Asya)

Tayland gezisi ve alışveriş dendiğinde akla ilk gelen yerlerden birisi olan yüzen market tamamen kanalların arasına kuruluyor ve birçok ürün ile alışveriş imkanı sunuyor.

Yüzen Market Hakkında Neler Bilmeliyiz?

Öncelikle tam adı Damneon Saduak Yüzen Pazarı olarak biliniyor. İsmini kasabanın adı Damneon Saduak ‘tan almış. Eski zamanlarda çekilen ünlü filmlere konu olması ve gezi konulu televizyon programlarında sıkça bahsedilmesinden dolayı turistler tarafından oldukça ilgi çeken bir yer haline gelmiş.

Damneon Saduak Yüzen Pazarı’ndan Neler Alınabilir?

Çok turistik bir yapıya sahip olduğu için Tayland şehir merkezinde bulunmayan birçok tropikal meyveyi bu küçük kasabada bulmak mümkün. Mevsimi olursa Rambutan ve Magostonoi az bulunan fakat çok alınan tropikal meyveler arasında yer alıyor. Onun dışında daha kolay bulabileceğiniz Somo, Durian önerilen tropikal meyveler arasında yer almakta.

Yüzen pazarda daha çok tropikal meyveler ve yiyecekler tercih edilse de biblo, saat gibi çeşitli hediyelik eşyaları da bulmak mümkün. Pazar yeri genellikle kalabalık olduğu ve kayıklarla gezildiği için alışveriş yapmanın zor olduğu zamanlarda olabiliyor bu gibi durumlarda alamadığımız veya ulaşamadığınız bir tropikal meyve, hediyelik eşya gibi şeylere kayıklardan inince sabit tezgahlarda rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz, hem de daha ucuz bir fiyata. Bütçenizi kısıtlı tuttuysanız yüzen pazara gitmeden önce fiyatlar hakkında bir araştırma yapabilir ve sabit pazarlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Damneon Saduak Yüzen Pazarı’na Nasıl Gidilir?

Başkenti Bangkok ‘a 100 km uzaklıktadır. Bir taksi ile yolculuk yapmak istiyorsanız taksinin sizi mutlaka Saduak kasabasına götürmesini istemelisiniz. Ayrıca Bangkok’ tan kalkan Damneon Saduak dolmuşlarını da kullanabilirsiniz. Araştırma yaparak gitmekte fayda var, bir tur şirketi ya da otelinizin programlarını takip ederseniz daha uygun bir fiyata Yüzen Pazar ‘a ulaşabilirsiniz. Bilmeniz gereken önemli bir ayrıntı da bu pazarın sabah 7 ve öğlen 1 saatleri arasında kuruluyor olmasıdır. Pazarı gezerken kullanacağınız kayıklar için 1 saatlik 400 baht yani 20 Türk lirası ödemeniz yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu