Dünyanın En Güzel Köprülerinden Helix Bridge, Singapur

Singapur’un en gözde mekânların dan biri olan Helix Bridge köprüsü ilginç tasarımıyla oldukça büyük bir ilgi görmektedir. Helix Bridge köprüsü Singapur Nehri ile şehrin merkezi ve gözde bölgesi olan Bayfront bölgesi arasındaki yaya geçişini sağlamaktadır. Helix Brindge köprüsü gece olduktan sonra da harika ışıklandırmasıyla birlikte şehre oldukça etkileyici bir görüntü sağlamaktadır.

Helix köprüsünün tasarımını Cox Rayner Architecs yapmıştır. Helix köprüsü tasarım aşamasındayken DNA sarmallarından ilham alınarak tasarlanmıştır.2006 yılında organize edilen ve tam olarak 36 tasarımın yarıştığı seçmeler sonucunda birinci seçilmiştir. 24 Nisan 2010 yılında yapımı tamamlanan köprü sarmal şeklindeki yapısı ve değişik mimarisi ile birlikte oldukça büyük ölçüde beğeni toplamıştır.

Helix Brindge Köprüsü

Helix köprüsünün tasarımı ve yapısı oldukça karmaşık görünse de Helix köprüsü başlı başına bir mühendislik harikasıdır. Çelik ten yapılmış olan Helix köprüsü 280 metre uzunluğa sahip olmasının yanı sıra köprü sadece yaya geçidi için tasarlanmıştır. Helix köprüsü oldukça hafif ve kavisli görüntüsüyle dünyada bulunan ilk ve tek DNA sarmallı köprü özelliğine sahiptir. Helix köprüsünün yapımında 1.000 ton karbon çelik ile 650 tondan fazla paslanmaz çelik kullanılarak yapılmıştır.

Helix köprüsü kendine has tasarımı nedeniyle normal şartlarda kullanılması gereken çelikten 5 kat daha az çelik kullanılmıştır. Helix köprüsünün bir diğer güzel yanı da köprüden manzarayı rahat fotoğraflaya bilmek için platformlar yapılmış olmasıdır. Helix köprüsünün inşaatına kullanılan paslanmaz çelikler uç uca eklendiği zaman yaklaşık olarak 3 km’lik bir uzunluğa ulaşmaktadır. Ayrıca Helix köprüsünün sarmal şekilde yapılmasının bir diğer nedeni de Singapur’un balıkçılık kökenlerini de temsil etmesidir. Tatil veya iş amaçlı Singapur’a gittiğiniz zaman Helix köprüsünü de görmeyi ihmâl etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu