Dünya’nın En Güzel Adalarından Malta

Akdeniz’in merkezinde, Sicilya ve Afrika’nın arasında bulunan Malta adası 3 büyük ve 2 küçük adadan oluşmaktadır. Malta adasın Akdeniz de bulunan harika denizi, eğlenceli gece hayatı, muhteşem plajları ve tarihi bölgeleri ile mükemmel bir tatil noktasıdır. Malta adasının tarihi bundan 700 yıl öncesine Neotilik zamanına kadar dayanmaktadır.

Malta adası dünyanın en büyük kültürel zenginliğine sahiptir. Kültürel zenginliğin den dolayı Malta adasının doğal limanlarının birçoğu koruma altına alınmıştır. Malta adasının iklimi yıl boyunca ılıman olduğundan dolayı turistler için oldukça gözde bir bölgedir. Malta adasında bulun çok sayıda ki tarihi yapıların ve mekânların hepsi bir birin den güzle olup gezip görülesi yerlerdir.

Malta Adası

Malta adası Akdeniz’in cenneti olarak adlandırıl maktadır. Malta, Gozo ve Comino adlı 3 adadan oluş maktadır. Malta adası dünyanın en küçük ülkelerinin arasında yer almaktadır. Malta adası UNESCO tarafından dünya tarihinin en çok görüldüğü ada olarak kayıtlara geçmektedir. Malta adasın da yaklaşık olarak 426 bin kişi yaşamaktadır. Malta adasının başkenti Valletta şehridir.

Malta adasının nüfusunun büyük çoğunluğu başkent Valletta’da yaşamaktadır. Başkent Valletta tarihi güzellikleri ve St. John Şövalyelerinin miraslarının gösterildiği müzelerden ve Malta sarı taşlarından yapılmış rengârenk binalardan oluşmaktadır. Malta adasındaki yapıtların birçoğu 16. yüzyılına ait mimari eserlerdir. Malta adası 2018 yılında da Avrupa kültür başkenti seçileceği söylenilmektedir.

Malta adası yılın 300 günü güneşli olarak geçmektedir. Harika plajlarıyla Malta adası dünyanın birçok yerinden turistleri kendine çekmektedir. Malta adasın da tarihi güzelliğin yanı sıra su sporları, sarı ve kırmızı renkteki kumsalları ile birlikte tam bir tatil cennetidir. Malta adasının en gözde plajları ise Altın Körfez, Mellieha ve Ghajn Tuffiena plajlarıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu