Dünyanın En Büyük Mağarası: Deer Mağarası (Asya)

Deer Mağarası, Güneydoğu Asya’da bulunur. Malezya’nın Borneo Adası’nda Sawarak Eyaleti’ndedir. Bu bölgede birçok canlı çeşidi bulunur. Dünyanın en küçük filleri buradadır. Hayvan ve bitki çeşitliliği ile ilk sıralarda yer alır. Deer, geyik anlamına gelir. Mağaraya binlerce geyik türü gelir. Bu yüzden Penan and Berawan insanları bu ismi mağaraya vermişlerdir. Mağara büyüklüğüyle herkesin dikkatini çeker. 148 metre yüksekliği ve 142 metre genişliğe sahiptir. Kocaman bir girişe sahip olan mağaranın ağzı insanları ürkütür.

Keşfedilmeyi Bekleyen Canlılar

Deer Mağarası’na heyecanlı yolculuk başlıyor. Mutlaka yanımızda ışık gerekiyor çünkü mağaranın ilerleyen yerlerinde ışığa ihtiyacımız oluyor. Ziyaretçiler için belli bir yere kadar giden beton ve demir yerlerden geçtikten sonra isterlerse yolculuğa son verebiliyor. Yolculuğun en heyecanlı ve görkemli hali de bundan sonra başlıyor. Hayatınızda karşılaşmadığınız hayvan türlerini görüyorsunuz. Sakallı domuzlar, gibbonlar, farklı türdeki gergedan türleri bunlara eşlik eden böcekler, akrepler ve yarasalar…

Ormanların Muazzam Manzarasında Yolculuk

Deer Mağarası’nda ilerlerken ormanlar gezimize eşlik ediyor. Uzun ağaçlar ve çeşitli bitkilerle çok güzel bir manzara çıkıyor karşımıza. Saatlerce süren yolculuğumuzun ardından dinlenme molası veriyoruz. Hayvanlar ve yeşilliklerin yanında bir de yarasa sesleri eşlik etmeye başlıyor bize. Molanın ardından yavaş yavaş akşam oluyor ve gezimiz daha zevkli bir hal alıyor. Binlerce yarasa karşılıyor bizi. Daha sonra ağır yarasa pisliği kokusundan etkilenmeye başlıyoruz.

Harika Bir Doğa Mucizesi

Mağarada birbirinden güzel şelaleler mevcut. Dik ve derin kayalarla oluşmuş bu görüntü insana huzur veriyor. Buz gibi soğuk sulardan içmemek elde değil. Şelalelerin doğal olduğuna inanmakta zorlanıyoruz. Çünkü kayalara yapışmış gibi bir görünüm kazanıyor. İki yerde enteresan su çıkışları var. Bunlar Adem ve Havva Duşu olarak adlandırılmış. İkinci doğa mucizesi ise Eden’s Garden olarak adlandırılmış. Önünde yüksek ağaçlar ve soğuk suların bulunduğu şelale görenleri etkiliyor. Deer Mağarası, gizemli yönleriyle macera tutkunlarını bekliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu