Dünyanın 8. Harikası: 2000 Yıllık Batad Çeltik Tarlaları

Batad çeltik tarlaları Filipinler’in başkenti olan Manila’nın da yer aldığı Luzon adasında bulunmaktadır. Batad çeltik tarları Filipinliler için dünyanın 8. harikası olarak görülmektedir. Batad çeltik tarlaları Banaue bölgesinde yaklaşık olarak 2000 yıl önce Ifugao kabilesi tarafından yapılmıştır. Engebeli ve dağlık olan Batad çeltik tarlaları kilometrelerce uzanan dağların eteklerine inşa edilmişti.

Batad çeltik tarlaları UNESCO tarafından da dünya miraslar listesine alınmıştır. Asya’nın hemen hemen bütün bölgelerine çeltik tarlalarına rastlamak mümkündür. Ancak hiçbir çeltik tarlası Batad çeltik tarlaları kadar ihtişamlı ve göz alıcı değildir. Ülkeyi 333 yıl sömüren İspanyollar bu çeltik tarlaları için cennetin merdivenleri olarak adlandırmışlardır. Filipinlilerin gurur kaynağı olan Batad çeltik tarlaları binlerce yıldır ayakta kalarak günümüze kadar gelmiştir.

Batad Çeltik Tarlaları

Batad çeltik tarlaları 2000 yıl önce inşa edilmiştir ve o zamandan bu zamana kadar nesilden nesil e aktarılan çiftçilik yöntemiyle günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Ancak son yıllar da aşırı yağış nedeniyle toprağın tahrip olarak erozyon tehlikesiyle yüz yüze kalmıştır. Günümüzde dahi hala pirinç üretimi yapılan Batad çeltik tarlaları aşırı yağışlardan dolayı erozyon tehlikesi nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya gelmiştir.

Bölgeye giden turistler ve yerel halk yardımıyla birlikte pirinç tarlalarının yağışlardan aşırı derecede etkilenmesini önlemek için pirinç tarlalarına taştan duvarlar örülmüştür. Filipinler Asya da en iyi şekilde korunan İspanyol kolonisi olarak gösterilmektedir. Filipinlerde birçok farklı inanışın ve kültürün bir arada yaşandığı bir ülkedir. Banaue, Batad, Sagada ve Vigan civarında yaşayan yerli halk geçmişten günümüze kadar gelmiş olan eski yapıdaki evlerinde oturmaya devam etmektedir. Batad çeltik tarlaları muhteşem güzelliği ve harika doğasıyla gidilmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu