Dış gebelik nedir, niçin olur, tedavisi nasıl yapılır?

Gebelik döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesidir. Ancak dış gebelikte durum tam tersi bir anlama gelmektedir. Yumurta döllenir fakat rahim içine değil de rahim dışında bir yere yerleşir. Yumurtanın döllenme aşamasından sonra tüplerden geçerek rahime ulaşması gerekmektedir. İşte bu yolculuğu tamamlayamayan yumurta dış gebeliğe neden olmaktadır. Dış gebelik durumlarında ilk dönemler her şey normal seyrinde işlemektedir. Anne adayı normal gebelik süreçlerini yaşamaktadır.

Normal gebelik süreçlerini yaşayan annede, dış gebelik fark edilmez ise durum ölümle dahi sonuçlanabilmektedir. İlk zamanlar dış gebelikte adet gecikmesi, bulantı, kusma hatta gebelik testlerinin pozitif çıkması görülebilmektedir. Ancak dış gebeliğin farkına erken varılması hayati önem taşımaktadır. Aksi takdirde rahime ulaşma yolculuğunu tamamlayamayan yumurta, tüplerde büyüme başlar ve belirli bir süre sonra tüplerin yırtılmasına neden olur. Bu durum iç kanama ile sonuçlanabilir.

Dış Gebeliğin Oluşma Nedenleri

Dış gebelik yumurtanın rahme ulaşma yolculuğunun tamamlanamamasından meydana gelmektedir. Bu nedenle dış gebeliğe sebebiyet veren faktörlerin başında tüplerde oluşan tıkanıklık bulunmaktadır. Tüplerdeki tıkanıklık ya da hareket kabiliyetinin azalması yumurtanın rahme ulaşmasına engel teşkil etmektedir. Bu noktada geçirilen enfeksiyonlar önemlidir. Enfeksiyonlar dokularda tahribiyete neden olmaktadır. Tüm bunların yanında tüplerin yapışıklığının artmasına veya tıkanmasına yol açmaktadır.

Yukarıdaki faktörler göz önüne alındığında geçirilen enfeksiyonların şiddeti ve sıklığı da önemlidir. Enfeksiyon şiddeti ve sıklığı tüplerde oluşabilecek yapışıklığın seviyesini belirlemektedir. Yapışıklık tüplerin doğan dış yapısını bozmaktadır. Tüplerin iç kanalının yapışıklık derecesi yüksek ise kanal spermin geçemeyeceği kadar tıkanır. Bu durum kısırlığa (infertilite) neden olur. Ayrıca doğum kontrol haplarında tehlike bulunmaktadır. Progesteron içeren minipil haplar tehlike arz etmektedir. Bunun yanında progesteron içeren spirallerde de risk unsuru olmaktadır. Tüm bu enfeksiyonlar ve risk unsurları için ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Tedavi Yolları Nelerdir?

Dış gebelik tedavi yöntemlerinde hastanın genel durumu belirleyici faktördür. Hastanın genel durumu göz önüne alınarak uygulanacak tedavi yolu belirlenir. Tedavide üç yöntem söz konusudur.

İlaçla tedavi
Methotreksat tedavi
Medikal tedavi

İlaçla tedavi yöntemi erken evrelerde uygulanmaktadır. Çocuk sahibi olmak isteyen hastalarda ise “Methotreksat tedavi” yöntemine başvurulur. Tüplere en az zarar veren ve doğurganlığı koruyucu etkisi bulunan yöntem ise medikal tedavidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu