Diş Çürüklerinin Nedeni?

Diş çürükleri hayatın her aşamasında karşımıza çıkan, dişteki plakların içindeki bakteriler yüzünden dişin oyularak zamanla iltihaplanması ve tamamen işlevsiz hale gelmesi olarak tanımlanmaktadır. Diş çürüklerinin nedenleri arasında en önemli neden yiyeceklerdir. Çünkü yenilen yiyeceklerin küçük bir kısmı ağızda plakların arasına yerleşmektedir. Bu boşluklara yerleşen yiyecekler ağızda bulunan bakteriler ile zamanla aside dönüşerek dişin oyulmasına ve zamanla tamamen işlevini yitirmesine neden olmaktadır. Ağzımızda her 20 dakikada bir dişlerimiz oyulmaya başlamaktadır. Alınan yiyeceklerin arkasından dişlerin fırçalanmaması buna imkan vermektedir. Ancak aldığımız bazı yiyecekler bu süreci en fazla hızda devam ettirmektedir. Ayrıca dişlerimizi düzenli fırçalamamızda diş çürüklerinin en önemli nedenlerindendir. Peki diş çürüklerinin en hızlı olmasına neden olan yiyecekler nelerdir?

1-Şekerler

Küçüklüğümüzden beri hep duyarız ‘’ Çocuğum şeker yeme dişlerin çürür ’’ lafını. Hep kulak arkası ettiğimiz bir söz olmakla birlikte belki de en doğru söz denilebilinir. Çünkü dişleri en hızlı çürüten yiyecekler şekerlerdir. Dişte kalan şeker artıkları çok hızlı bir şekilde ağızda asitleşerek dişin hemen oyulmasına ve oyulma hızının daha hızlı olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle şekerleri çok fazla tüketmememiz gerekmektedir.

2-Asitli İçecekler

Özellikle içerdikleri sitrik asit ile tam bir diş düşmanı olan bu içecekler, diş çürümesinin en önemli nedenlerindendir. Fosforik asit ve şeker içermeleri de ne kadar zararlı olduğunu göstermektedir. Bu sebeple bu tarz içeceklerin kullanımı sınırlandırılmalıdır.

3-Alkol

Dolaylı yoldan diş çürümesine neden olan alkol, diş savunmamızın en önemli dirençlerinden olan tükürük sıvısını azaltarak dişte kuruluğa neden olmaktadır. Çünkü tükürük ağızda plakları ve asitliği azaltarak onların etkisini sınırlamaktadır ve alkol tükürük sıvısını kurutarak buna engel olmaktadır.

4-Limon

Limonu bu listede görünce şaşırdınız değil mi? Evet bilinenin aksine limon dişlerimiz için tam bir düşmandır. PH derecesi 2 olan bu asidik yiyecek dişlerimizde ki asit seviyesini yükselterek çürüklere neden olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu