Difteri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde çok nadiren de olsa görülebilen önemli hastalıklardan biri de difteridir. Halk arasında kuş palazı olarak da bilinen difteri hastalığı bundan yaklaşık olarak 100 yıl öncesine kadar oldukça sık görülmesine kıyasla günümüzde artık çok nadiren etkisini gösterebilmekte ve daha da önemli gemişe kıyasla günümüzde tedavisinin oldukça başarılı ve hızlı bir şekilde yapıldığı hastalıklar arasında bulunmaktadır.

Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen difteri hastalığı özellikle tedavi gerektiren bir hastalık olduğundan müdahale edilmediği takdirde ölümle sonuçlanan hastalıklardan biridir. Dolaysıyla uzmanlar difterinin belirtilerinin görülmesi durumunda bireylerin vakit kaybetmeden doktora başvurması gerektiğinin altını çizmektedirler. Etkisini gösterdiği anlardan itibaren bireyin günlük yaşantısının ciddi anlamda tahrip olmasına neden olabilen difteri hemen her yaş grubu bireylerde görülebilen bir hastalıktır.

Peki difteri nedir belirtileri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu hastalıkla ilgili bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere detaylı bir şekilde bilgiler sunalım. İlk olarak difteri hastalığının genel tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunalım.

Difteri Nedir?

Difteri hastalığı; Daha çok burun içi ve boğaz içini doğrudan etkileyen ve bazı bakterilere bağlı olarak meydana gelen enfeksiyonel bir hastalıktır. Difteri hastalığının en belirgin niteliklerinden biri ilk olarak üst solunum yolu enfeksiyonu gibi başlaması ve zaman içerisinde etkilerini tamamen gösterek gitgide ağırlaşmasıdır.

Difteri Nasıl Bulaşır?

Difteri hastalığının bulaşıcı bir hastalık olduğunu da belirtmekte fayda görmekteyiz. Dolaysıyla difter hastalığının bireyden diğer bireylere bulaşması ise şu şekilde gerçekleşmektedir;

 • Öksürük ve hapşırıklar ile çevreye yayılım gösteren damlacıklar içerisinde yer alan bakteriler çevrede bulunan diğer bireylerin vücutlarına giriş yaparak difteri hastalığının oluşmasına neden olmaktadır.
 • Difteri hastalığının diğer bir bulaşma yolu ise hastanın günlük olarak kullandığı eşyalarının tabak, kaşık, çatal gibi günlük kullanım malzemelerinin diğer bireyler tarafından temas edilmesi sonucu oluşmasıdır. Bu sayede hastanın kullandığı eşya ve nesnelere temas edilmesi durumunda hastalığa neden olan bakteriler hemen sağlıklı bireylerin vücuduna giriş yaparak etkilerini göstermektedirler.

Difteri Hastalığının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Difteri hastalığının belirtileri genel olarak zaman içerisinde kendini göstermektedir. Difteri hastalığının başlıca belirtileri ise şunlardır;

 • Yutkunmada güçlük çekilmesi: Genellikle bakterilerin vücuda giriş yapmasının bir müddet sonrasında hastada yutkunmada güçlük sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu durum difteri rahatsızlığının başlıca belirtilerinden olup etkisini uzun süreler boyunca sürdürebilmektedir.
 • Ses kısıklığı: Difteri hastalığının belirtilerinden biri de ses kısıklığıdır. Genellikle etkilerini tedavi sonrasında kaybetmektedir.
 • Ateş: Difteri hastalığı ve diğer tüm bulaşıcı hastalıkların başlıca belirtilerinden biri de hastada ateş durumunun oluşmasıdır. Genellikle difteri hastalığının etkilerini göstermesinin hemen ardından meydana gelen ateşlenme durumu çoğu zaman etkilerini uzun süreler boyunca devam ettirebilmektedir.
 • Burun akıntısı: Difteri hastalığının belirtilerinden biri de hastada burun akıntısı sorunu meydana gelmesidir. Ancak hastalığın tedavi edilmesiyle birlikte bu sorun da etkisi tamamen kaybetmektedir.
 • Şişlik ve ağrı: Difteri hastalığının belirtilerinden biri de deride şişlik ve bir müddet sonrasında ağrı durumu görülmesidir.
 • Deride kızarıklık: Nadiren de olsa difteri hastalığının belirtilerinden biri de derinin kızarmasıdır. Ancak genellikle tedavi sonrasında etkilerini kaybetmektedir.

Difteri Hastalığının Teşhisi Nasıl Yapılmaktadır?

 • Difteri hastalığının teşhisinde genellikle hastanın boğazında meydana gelen gri renkli zara dikkat edilmektedir. Hastanın boğazında gri renkli zarın oluşması genellikle difteri hastalığının tam olarak teşhis edilmesi açısından yeterli görülmektedir.
 • Ancak hastalığın teşhisinde bazı durumlarda kültür testi uygulamasına da başvurulabilmektedir. Bu sayede difteri hastalığının teşhisinin tam ve eksiksiz olarak yapılması hedeflenmektedir.

Difteri Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Difteri hastalığının genel olarak bazı antibiyotik ilaçlara başvurulmaktadır. Buna ek olarak uygun görüldüğü takdirde difteri difteri serumu tedavisi de ek olarak uygulanmaktadır. Difteri hastalığının tedavisinde uygulanan antibiyotik ilaçlarda ise genellikle penisilin ilaçlar kullanılmaktadır.

Difteri Hastalığı Önlenebilir Mi? Nasıl Önlenebilir?

Birçok bireyler difteri hastalığının asla önlenemediği gibi yanlış bir bilgiye sahiptirler. Oysa ki uzmanlar difteri hastalığının bazı uygulamalar sayesinde kalıcı olarak önlenebildiğini belirtmektedirler. Difteri hastalığının önlenmesi amacıyla başvurulan uygulamalar ise şunlardır;

 • Difteri aşısı: Difteri aşısı sayesinde difteri hastalığı kesin olarak önlenebilmekle birlikte bu aşı aynı zamanda boğmaca, tetanoz aşıları ile birlikte uygulanabilmektedir. Yetişkinlere ve çocuklara uygulanabilen difteri aşısı sayesinde hastalık kalıcı olarak etkili olamamaktadır. Yılın belirli dönemlerinde ilgili doktor tarafından uygulanan difteri aşısı ayrıca diğer bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskini de önemli ölçüde azaltmaktadır.

Difteri hastalığının önlenmesi amacıyla uygulanan uygulamaların neler olduğu hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra difteri hastalığı ve diğer tüm ayrıntıları hakkındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız. Makalemizde difteri nedir belirtileri nelerdir hakkında bilgiler sunduk. Pek görülmemesine karşık belirtilerinin görülmesi durumunda vakit kaybedilmeden ilgili doktora başvurulması gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Difteri rahatsızlığının belirtilerinin görülmesi durumunda doktora başvurulmalıdır.

Kaynakça:

www.hayatsağlik.com ve www.uzmantv.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu