Depresyon Nedir?

İnsanlar bazı zamanlarda kendilerini mutsuz olduğunu ve üzüntülü hissi duyarlar. Bulunduğu ortamda mutsuz hissettiği için bulunduğu ortamda ayrılmak isterler. Çalıştığı iş yerinde mutsuz hissederse eğer işten ayrılmak isteyebilir. Bir birey sevgilisinden ayrıldığı zamanda üzüntüye sebep olabilmektedir. Bir iş üzerinde başarılı sağlayamadıklarında zaman üzüntüye yol açan yaşam olaylarıdır.

Yaşantımız da üzüntü yaşımızın bir parçasıdır. Ama üzüntülü zamanların uzaması ve nedensiz yere üzüntü duyguların oluşması ruh sağlığı ilgili problemlerin oluşmasına sebeptir. Ruh sağlığı problemleri depresyon olarak adlandırılır. Depresyon duygu, düşünceleri ve davranış biçimlerini etkiler. Depresyonu tedavisi yapılamadığı takdirde uzun yıllar sürebilir.

Depresyonun Ortaya Çıkış Sebepleri

+ Nedensiz yere meydana gelebilir
+ Stresli bir yaşamın olması
+ İşi yapabildiği halde yaptığı işten mutsuz olması
+ Elinde olmayan sebeplerden dolayı başarısız olmasından kaynaklı üzüntü
vb. bir çok sebepleri vardır.

Depresyonun Belirtileri

* Birey kendisini mutsuz, üzüntülü, değersiz, çaresiz, içinde boşluk duygusu olması
* Bireyin kendisinde karar verebilme ve güçlüğü, konsantrasyon eksikliği
* Bireyin daha öncesinde zevk alarak yaptığı işlerden ve aktivitelerden zevk almadan yapması
* Bireyde enerji azlığının yaşanması
* Bireyde uyku düzeninin bozulması
* Bireyin bulunduğu ortamlarda huzursuz olması
* Birey kendisini mutsuz hissettiği için alkole yönelmeler
* Bireyde nedeni olmadan baş ağrısı, boyun, sırt ağrıları
* Bireyde intihar planları içerisinde olması, kendisine zarar verebilecek davranışlarda bulunması,
* Düzensiz yemek yemeler.

Depresyon tanısı olması için yukarıda belirtilerin hepsinin olması gerekmez. Şikayetlerin bir kaçı size uygunsa eğer doktora başvurmanıza tavsiye ederiz. Depresyon önemli ve ciddi bir hastalıktır, eğer tedavi sürecine girilmezse bireyin ölümüne sebep olabilmektedir.

Depresyon hastalarının yardıma ihtiyaçları vardır. Ancak depresyon hastası olan bireyler yardım isteyemezler. Hastalar ilgisizlikten, yorgunluktan vb konulardan yakınırlar. Depresyon hastalarının psikiyatri uzmanına yönlendirilmeleri gerekmektedir. Halk arasında dolaşan düşünce tarzı depresyon hastasının intihar düşüncesi vardır. Ancak intihar düşüncesi olan bir hasta pek intihar etmez. Ancak böyle bir düşünce doğru değildir. Sık sık intihar edeceğini bahsediyorsa bunu önemsemek gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu