Dendera Tapınağı, Luksor, Mısır (Ortadoğu)

Mısır’ın Luksor şehrinde yer alan antik büyüleyici Dendera Tapınağı oldukça görkemli bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Bir diğer adı Temple of Hathor olan bu antik tapınak Nil Nehri’nin batı bölümünde yer alan Dendera bölgesinin yaklaşık 2.5 kilometre civarında uzaklıkta bulunuyor. Oldukça eski dönemlerden günümüze kadar ayakta kalmış olan bu tarihi antik tapınak Antik Mısır’ın tanrıçalarından biri olan sevinç, güzellik ve aşk tanrıçası Hathor’a adanarak inşa edilmiş bir yapı.

Oldukça Köklü Bir Geçmişe Sahip Gizemli Tapınak

Antik dönemlerden itibaren günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış olan bu tarihi tapınak yaklaşık olarak 2360 sene geçmişe sahip olduğu biliniyor. Antik Mısır’da kraliçe olan 7. Kleopatra’nın tanrıçaya adadığı ve inşa ettirdiği antik tapınak M. Ö. 125 ile M. S. 65 seneleri civarında yaptırıldığı düşünülüyor. Antik Mısır’da yer alan oldukça genç bir tapınak olan Dendara Tapınağı, M. S. 65 senesinde Romalılarca inşası bitirilmiş.

Antik Dendera Tapınağı’nın Özellikleri

Yaklaşık olarak 75 metre uzunluktaki bir avluya sahip olan antik Dendera Tapınağı’nın avlu bölgesinde birçok küçük yapı, tapınak ve tarihi kalıntılar yer alıyor. Roma dönemine ait de birçok buluntu ve yapının yer aldığı bu antik tapınakta Nectanebo Doğuş Evi, 5. yüzyıl civarından kalan bir Hıristiyan bazilikası ve Roma Doğum Binası gibi birçok önemli tarihi yapılar yer alıyor.

Antik Mısır’ın tarihi tapınağında, Hathor’a adanan birçok kalıntı oldukça harap olmuş halde bulunuyor. Bunların arasında duvar ve tavan oymaları, tanrıça Hathor’a ait heykeller yer alıyor. Eski dönemlerde tapınakta Arap ve Kıpti halklar tarafından tapınakta yakılan ateşler, tapınağın tavanında ve duvarlarında yer alan oymaları is içinde bırakmış ve kararmış durumda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu