Demir Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde vücudumuz açısından oldukça önemli olan demir vitamini hakkında merak edilen ayrıntılardan biri de demir eksikliğinin belirtileri nelerdir konusudur. Dilerseniz birçok bireyler tarafından merak edilen bu konumuz hakkında uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda bilgiler sunalım. Uzmanlar demir vitamininin vücudun gelişimi ve güçlü kalabilmesi açısından hayati bir öneme sahip olduğunun altını çizmektedir. Günümüzde kadın ve erkeklerde meydana gelen anemi rahatsızlığının ana nedeni olarak tespit edilen demir vitamini dünyadaki erkeklerin % 20 sinde ve kadınların ise % 35 gibi bir oranında ve gebe kadınlarında ise % 50 sinde görülmektedir.

Demir Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Uzmanlar demir vitamini eksikliğinde vücutta bazı olumsuzlukların meydana gelebildiğini belirtmektedirler. İşte demir vitamini eksikliğinin belirtileri ise şunlardır;

 • Devamlı olarak halsizlik görülmesi
 • Devamlı olarak yorgunluk görülmesi
 • İştahsızlık ve baş ağrısı
 • Nefes darlığı ve baş dönmesi
 • Tırnak kırılmaları
 • Dilde yanma
 • Yutkunmada zorluk çekilmesi

Demir Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Demir vitamininin belirtileri hakkında bilgiler sunduktan sınra şimdi de nedenlerinin neler olduğu hakkında bilgiler sunalım. Uzmanlar demir eksikliğinin bazı nedenlerinin de bulunduğunu belirtmektedirler. Demir vitamini eksikliğinin nedenleri ise şunlardır;

 • Demir ihtiyacının artması: Demir vitamini eksikliğinin başlıca nedenlerinden biri de demir ihtiyacının artmasıdır. Uzmanlar bazı durumlarda vücudun demir ihtiyacının arttığını belirtmektedir. Örneğin gebelik döneminde, çocuk emzirme döneminde vücut normal zamanlardan daha fazla demir vitamini tüketmekte ve bunun sonucunda ise vücutta demir vitamini eksikliği meydana gelmektedir.
 • Demirin yetersiz alınması: Demir vitaminin nedenlerinden biri de demirin yetersiz alınmasıdır.
 • Demirin yetersiz emilimi: Demir vitaminin nedenlerinden biri de demirin yetersiz emilimidir. Uzmanlar bazı insanlarda demir emiliminin oluşmadığını ve bu durum sonucunda demir eksikliğinin oluştuğunun altını çizmektedir.
 • Kan kaybı: Demir vitaminin nedenlerinden biri de kan kaybı durumudur. Kadınlarda yüksek miktarda adet kanaması, fazla miktarda doğum yapılması, kürtaj ve düşük bağırsaklardaki iyi ve kötü huylu tümörler demir eksikliğinin nedenleri arasında bulunmaktadır.

Demir Eksikliği Nasıl Tedavi Edilmektedir?

 • Demir vitaminin tedavisi oldukça basittir. Aslında yalnızca demir vitamini eksikliğinin değil tüm vitaminlerin eksikliğinin tedavisi oldukça basit ve kısa sürelidir. Demir eksikliğinin tedavisi genellikle en fazla 1 hafta sürebilmektedir.
 • Tedavide ilgili doktorun uygun görmesi durumunda demir vitamini bakımından zengin olan kapsüllere başvurulabilmektedir. Demir eksikliğinin tedavisinde aynı zamanda demir vitamini bakımından zengin olan besinlerin tüketilmesine de başvurulmaktadır.

Uzmanlar Uyarıyor;

 1. Uzmanlar diğer vitaminlerde olduğu gibi demir vitamininin de eksik olması zamanla vücutta birtakım sağlık sorunlarına neden olabildiği ve dolaysıyla da demir eksikliği belirtilerinin görülmesi durumunda hemen ilgili doktora başvurulması ve gerekli tedavilere başlanılması gerektiğinin altını çizmektedirler.
 2. Uzmanlar demir vitamini eksikliğinin ayrıca bireylerin iş ve sosyal yaşantısını da olumsuz etkileyebildiğinin altını çizerek bu anlamda da bireylerin günlük aktivitelerinde verimsiz olmasına neden olabildiği vurgulanmaktadır. Bizler de bu anlamda uzmanlarca yapılan uyarıların dikkate alınması gerektiğinin altını çizerek demir eksikliğinin belirtileri nelerdir hakkındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız. Sizler de yukarıdaki belirtileri yaşıyorsanız demir vitamini bakımından eksiklik yaşıyor olabilirsiniz bunun tespiti için ilgili doktora başvurmanız gerektiğini tekrar hatırlatmamızda fayda bulunmaktadır. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Demir eksikliği sorunu için doktora başvurunuz.

Kaynak: www.saglik.com ve www.hurriyet.com.tr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu