Delinme Yaralanmalarında İlk Yardım

Yara, vücut dokularının çeşitli nedenlerden bozulma işlemidir.

Yaralanma Türleri:

Ezik yaralar
Batıcı ve delici yaralar
Kesik yaralar
Diğer yaralar

Kesik ve Delinme Yaralarının Sebepleri:

Düşmeler
Trafik kazaları
Kırık camlar
Bıçaklanma olayları
Jilet kesikleri vb.

Önemli Bölge Yaralanmaları:

Baş yaralanmaları: Kazalarda başın sert bir cisme çarpması sonucu oluşan yaralanmadır.
Belirtileri: Bulantı ve kusma, çöken kırık, kızarmış yüz, bilinç kaybı, koma, geçici hafıza kaybı, baş ağrısı, baş dönmesi, başta şişlik, yara kanama
Göğüs yaralanmaları: Göğüste kapalı ya da açık yara meydana gelebilir.
Belirtileri: Ağrı, solunum güçlüğü, yara, ağızdan kan gelmesi, kaburga kırığı, batma hissi, şok geçirme ve benzeri.
Karın yaralanmaları: Kaza sonucu vurma, çarpma, ve uygulanan basınç sonucu acık ve kapalı yaralanmalar meydana gelebilir.
Belirtileri: Karın bölgesinde morarma, sertlik, şok, bulantı ve kusma, kramplar, susuzluk ve benzeri.

Kesik Ve Delinmelerde Acil Bakım

Yaranın Dış Etkenlerden Korunması
Yaralı kaza yaptığı araçtan güvenilir bir yere alınmalı, kanaması varsa kanama durdurulmalı böylece şok ve koma riski azaltılabilir. Yara dış etkenlerden korunmalı, yaşamsal fonksiyonlar kontrol edilmeli yaralı sağlık kuruluşuna sev edilirken yaralının yarası üste kalacak şekilde sevk edilmelidir.

Yaraların Sarılması

Yaralıya yara kalp düzeyinde üstte olacak şekil de pozisyon verilir. Yaralının giysileri kesici bir alet yardımıyla kesilerek çıkartılmalıdır. Yaraya batan herhangi bir cisim varsa cisim çıkartılmamalı ve etrafı temiz bir bezle sarılmalıdır. İç organların görüldüğü yaralı bölge varsa eğer temiz bir bezle kapatılmalıdır. Çok kirli yaralar sabunlu su ile temizlenebilir. Yaranın içine herhangi bir sebepten dolayı tentürdiyot sürülmemelidir. Sadece yaranın etrafına sürülebilir. Kesilmiş yaralar kenarları birbirine yakınlaştırılarak sarılmalıdır. Açık yaraların üzerine pamuk değil gazlı bez konulmalıdır. Ağrı, morluklar ve şişliği gidermek için soğuk uygulama yapılmalıdır. Yaraya kül basılmamalı ve merhem sürülmemelidir. Yaralı organın hareketsizliği sağlanarak sağlık kuruluşuna sevk edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu