Deli Dana Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde çok nadiren de olsa görülebilen hastalıklardan biri de deli dana hastalığıdır. Geçmiş dönemlerde özellikle de birçok Avrupa ülkelerinde kendisini gösteren deli dana hastalığı birkaç yıl öncesinde ülkemizde de görülmüş ancak çok şükür ki etkilerini tam olarak göstermeden ortadan kaldırılmıştır.

Diğer hastalıklarda olduğu gibi çeşitli belirtiler gösterek ortaya çıkan deli dana hastalığı erken müdahale edilmediği takdirde ölüme neden olabilmektedir. Günümüzde teşhisinin oldukça güç olduğu deli dana hastalığının ayrıca maalesef ki kesin tedavisi bulunmamaktadır. Peki deli dana hastalığı nedir belirtileri nelerdir, dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunalım.

Deli Dana Hastalığı Nedir Ve Neden Olur?

Deli dana hastalığı; bir tür beyin dokusu iltihabı geçiren hayvanların etinin tüketilmesi sonucunda bireylere bulaşan bir hastalıktır. Oldukça tehlikeli bir hastalık olan deli dana hastalığının ana nedeni ise prion adını alan ve normal virüslerden daha küçük boyutta olan bir virüs neden olmaktadır.

Dolaysıyla deli dana hastalığı etkisini gösterdiği bireylerde de tıpkı etkisi altına aldığı hastalıklı hayvanlarda olduğu gibi beyin dokusu iltihabına neden olmaktadır. Geç müdahale edildiği takdirde bireyin hayatını kaybetmesine dahi neden olabilen deli dana hastalığı çoğu zaman alzeimer hastalığı ile karıştırılsa da birçok nitelikleri sayesinde alzeimer hastalığından çok daha farklı ve tehlikelidir. Uzmanlar alzeimer hastalığının ölüme yol açmadığını ancak deli dana hastalığının ölüme neden olabildiğinin altını çizmektedirler.

Deli Dana Hastalığının Başlıca Özellikleri Nelerdir?

Deli dana hastalığının başlıca özellikleri ise şunlardır;

 • Hayvanlardan bulaşan bir hastalıktır.
 • Oldukça tehlikeli ve tedavi edilmediği takdirde ölüme neden olmaktadır.
 • Oldukça yavaş gelişen bir hastalıktır. Belirtilerini haftalar veya aylar içerisinde göstermektedir.
 • Dünya genelinde nadiren görülen hastalıklardandır.
 • Teşhisinin oldukça zor olduğu bir hastalıktır.
 • Tedavisinin bulunmadığı bir hastalıktır.

Deli Dana Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Deli dana hastalığının özellikleri hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de belirtileri hakkında bilgiler sunalım. Deli dana hastalığının belirtileri ise şunlardır;

 • Unutkanlık
 • Konuşma ve yazma bozukluğu
 • Bireyleri tanımada zorluk çekilmesi
 • Kaslarda kasılma
 • Düşüncede ve vücut hareketlerinde dengesizlik
 • Görme bozukluğu deli dana hastalığının başlıca belirtileridir.

Deli Dana Hastalığından Nasıl Korunulabilir?

Uzmanlar deli dana hastalığından korunabileceğinin altını çizmektedirler. Deli dana hastalığından şu gibi önlemler alınarak korunulabilmektedir.

 • Hastalık teşhisi konulan hayvanların etleri kesinlikle tüketilmemelidir.
 • Hastalık teşhisi konulan hayvanlara yakın temasın kesinlikle yapılmaması gerekmektedir.

Ülkemizde pek görülmeyen deli dana hastalığı hakkında uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunduktan sonra deli dana hastalığı nedir belirtileri nelerdir hakkındaki makalemizi burada sonlandırmaktayız. Deli dana hastalığına maruz kalınmaması açısından uzmanlar tarafından yapılan uyarıların dikkate alınmasında büyük faydalar bulunmaktadır. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Sağlık sorunlarınız için doktorunuza başvurunuz.

Kaynak: www.gündemkibris.com ve www.hastarehberi.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu