Danube Kraliçesi: Budapeşte

Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte sıcakkanlı insanları, kültürleri ve tarihi yerleriyle oldukça güzel bir şehirdir. Demir perdenin düşmesinin ardından geçen 25 yıl boyun büyük bir gelişim gösteren Budapeşte gün geçtikçe de gelişmeye devam etmektedir. Budapeşte’de halen devam eden büyük bir yapılanma devam etmektedir. Şehir hiç durmadan yenilenmeye ve gelişmeye devam etmektedir.

Budapeşte Diğer Doğu Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığı zaman çok etkileyici yapıları bulunmamaktadır. Buna rağmen Budapeşte tarihi güzellikleri ve huzur dolu sokaklarıyla görülmeye değer bir şehirdir. Budapeşte Avrupa birliğine katılmasının ardından kendine has mimari yapılarıyla kendin den söz ettirmeye başlamaktadır. Şehir her geçen gün giderek artan turistik bir bölgeye dönüşmektedir.

Budapeşte Şehri

Budapeşte 1873 yılında kurulmuştur. Budapeşte Doğu Avrupa ülkelerinin kültür başkenti olarak görülmektedir. Budapeşte’nin geçmişi roma dönemine kadar uzanmaktadır. Budapeşte birçok farklı kültürün etkisi altında kalmış ve bu sebepten dolayı şehir kültürel bakımdan oldukça zengin bir hal almıştır. Budapeşte uzun yıllar boyunca varlığını unuttursa da muhteşem bir geri dönüş yapmaktadır.

Budapeşte muhteşem geri dönüşü sayesinde günümüzde tekrardan adından söz ettirmeye başlamıştır. Budapeşte Tuna nehrinin kıyısına inşa edilmiş muazzam bir tarihi şehirdir. Budapeşte şehri 3 ayrı parçadan oluşmakta Buda, Pest ve Obudan bu 3 parçanın isimlerinin bir araya getirilmesiyle oluşmuştur.

Budapeşte kaplıcaları, harika nehri, yüksek kilise kuleleri ve muhteşem güzellikteki parklarıyla oldukça cezbedici bir görüntüye sahiptir. Budapeşte’nin tarihi mekânlarının birçoğunu yürüyerek dolaşmakta mümkündür. Budapeşte’ye gidildiğinde görülmesi gereken yerler, Gellert Tepesi, Kraliyet Sarayı, Matyas Kilisesi, Balıkçı Tabyası, Macar Ulusal Galerisi ve Margaret Adası Budapeşte’ye gidildiği zaman gezilmesi gereken yerlerde ilk sırayı bu bölgeler almaktadır. Budapeşte tarihi güzellikleri ve muhteşem şehir görüntüsüyle birlikte ziyaretçilerine keyifli bir tatil geçirtmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu