D Vitamini Nedir, Bebeklerde Niçin Önemlidir

Bebeğin gelişimi, açısından oldukça önemli olan D vitamini, bebeğin ilk yaşı ve genel olarak fiziksel gelişimi ve takibi için çok önemli bir gıda takviyesidir. Bebekler anne sütünü içtiklerinden hemen hemen her vitamini yeterli bir şekilde alırlar. Yalnız D vitamin anne sütünde çok az miktarda salgılandığından bebek açısından yeterli değildir. Bu nedenle bebeğin ilk 6 ay gelişimi için doktor bunu anneye bebeğe damla şeklinde verir ve düzenli bir şekilde bebeğe uygulamasını önerir. D vitamini vücut açısından çok önemli bir vitamindir. Neredeyse bağırsaklarda Ca ve P emilimini düzenlediğinden kemik gelişimine katkısını da böylece arttırmış olur. Bu nedenle kemik yapısı daha düzenli bir şekilde gelişerek kemik dokusunda anormalliklerde gözlemlenmez. Örneğin kemikte büyüme, kemikte erime ve gelişim bozuklukları söz konusu olmaz. Üstelik bebeğin zekâsını da geliştirerek dikkat kaybını engeller, bebeğin ileri ki yaşantısında daha zeki olmasına katkıda bulunur. D vitamini nedir bebeklerde niçin önemlidir derseniz size bu konu hakkında daha detaylı bilgileri sunmak isteriz.

D Vitamini Eksikliğinde Neler Görülür?

Bebeklerin sağlığı açısından her vitamin yeterli ve dengeli bir şekilde bebeğe sağlanması gerekir. Bu nedenle bebek daha sağlıklı yaşayacak ve zeki olacaktır. Vitaminler içinde yeterli şekilde alınmayan D vitamini en önemli vitaminler gurubunun içinde yer almaktadır. Bu nedenle D vitamini bebekte doğru ve düzenli bir şekilde verilmeli olası hastalıkların önüne geçilmesi gerekir. Peki, bebekte D vitamini eksikliğinde neler görülür isterseniz bunları sizler ile paylaşalım:

  • Bebek eğer yeterli bir şekilde D vitamini almaz ise bebekte zekâ geriliği, öğrenme tembelliği, dikkat dağınıklığı oluşur.
  • Bebeğin akciğerleri yeterli bir şekilde gelişmez. Karaciğerinde fonksiyonel bozukluklar meydana gelir. Raşitizm hastalığı başlar. Bebeğin kemik yapısı dengesiz bir şekilde gelişir. Aşırı kemikte büyüme ya da kemik kıkırdağında ileri düzeyde gelişim bozuklukları meydana gelir.
  • Beyin gelişimi yeterli bir şekilde gelişmez. Özellikle prematüre doğan bebekler annenin hamilelik esnasında D vitamini yeterli bir şekilde almadığından bu erken doğumlar meydana gelir. Görme yetisi zayıflar. Birçok rahatsızlıklar, kansızlık, büyümede eksiklik, organların işlevselliğinin yeterli olmadı gözlemlenir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu