Çölde Bir Vaha: El Gouna, Hurghada

Mısırın Hurghada şehrine kızıl denizin kıyısına kurulmuş olan El Gouna Hurghada şehrinin önemli tatil merkezlerinden birisidir. El Gouna Hurghada şehrine yaklaşık olarak 22 km uzaklıkta yer almaktadır. El Gouna’ya Dünyanın birçok bölgesinden gelip yerleşmiştir. El Gouna 25.000 bin kişilik bir nüfusa sahiptir.

Günümüzde çağdaş bir şehirde bulunan her şey El Gouna da bulunmaktadır. El Gouna da 16 otel, 420’yi aşkın bar, restoran, birçok dük kan, AVM, 18 delikten oluşan birde golf sahası, hava alanı, üniversite, kütüphane ve birde hastane bulunmaktadır. El Gouna kızıl denizin kıyısında hiç yokken bir anda yapılan devasa büyüklükteki tatil merkezinin kapladığı alan ise 40 milyon m2dir.

Hurghada El Gouna

El Gouna Mısırlı bir aileye ait olan ORASCOM şirketi tarafından 1990 yılın da kurulmuştur. El Gouna henüz proje aşamasındayken o zaman ki Mısır hükümeti tarafından kurulmasına pek sıcak bakılmamıştır. O zamanki Mısır hükümetinin tavrı oldukça sert olup El Gouna yapılırsa ne su nede elektrik verilmeyecektir diye sert bir tepki vermiştir. Bütün bu zorluklara rağmen ORASCOM şirketi vazgeçmemiş ve projeyi hayata geçirerek El Gouna’yı kurmaya başlamışlardır.

El Gouna oldukça korunaklı bir adadır. Ada her kese açık olmayıp adaya girebilmek için adada bulunan otellerin birinde kalıyor olmanız lazım ya da ada da kendinize ait eviniz olmalıdır. El Gouna muhteşem sahilleriyle tam bir tatil cennetidir. El Gouna adasın da yapa bileceğiniz birçok aktivitede bulun maktadır. Bu aktiviteler den bazıları şunlardır: Kızıl denizi üzerinde katamaran turları ve ada içerisin de bulunan kanallar arasında tekne turları yaptırılmaktadır. El Gouna adası golf kursları, tenis kortları, olimpik yüzme havuzları ve gurme restoranları ile mükemmel bir tatil merkezidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu