Çocukta Boy Kısalığı Nedir, Tedavisi Nasıldır

Bazen çocukların akranlarına ve cinslerine göre daha az büyüdüklerini fark ederiz. Bu farkındalık aslında oldukça önemlidir ve tıbbi bir yardım gerektiriyor olabilir.

Çocukta Boy Kısalığı Nasıl Anlaşılır

Çocukta boy kısalığını anlamak için önce normal değerleri biliyor olmak gerek. Yaklaşık değerleri verecek olursak; 0-1 yaş aralığında yılda 11 cm, 1-2 dönemine gelindiğinde yılda 7 cm, 4 yaşında ise yılda 4.5 cm uzaması beklenir. Bunlar dışında, anne baba boyuna bakılarak belirlenen genetik faktörler ve kemik yaşı baz alınarak tahmin edilen erişkin boy hesaplanır. Çocukta boy kısalığına karar vermek için ise, boy ve ağırlık birlikte kullanılarak büyüme eğrilerinin altına düşüp düşmediği kontrol edilir. Eğer bir problem gözlenir ise, örneğin büyüme eğrisi 3. persantil adını alan en alt çizgiden daha da aşağıda ise tıbbi tetkikler gerekmektedir. Tedavi görmediklerinde kızlarda boy uzunluğu 1.40 cm’de kalırken, erkekler 1.50 cm civarında kalıyor.

Çocukta Boy Kısalığının Nedenleri Ne olabilir

Çocukta boy kısalığının pek çok sebebi olabilir. Fikir vermesi açısından örnekleyecek olursak; beslenme eksikliği, psikososyal bozukluklar, iskelet sistemi hastalıkları, genetik yatkınlık, gecikmiş ergenlik dönemi, uzun süre kullanılmış ilaçlar ve hormonal sebepler buna neden olabilir. Ülkemizde ise buna sebep olan en önemli faktörün beslenme bozukluğu / eksikliği olduğunu söylemek mümkün.

Tedavileri Nelerdir

  • Hormon eksikliğine bağlı büyüme problemlerinde, erken yaşta büyüme hormonu tedavisi önem taşıyor.
  • Hipotiroidi (aktivitesi azalmış olan tiroid bezi) söz konusu ise erken tanı ile (yenidoğan) hemen tiroid hormonu tedavisine başlanması

Teşhis ardından belirlenen gerekliliğe göre, bu tip hormon tedavileri ile çocuk beklenen normallerin içine girebiliyor.

En doğru kararlar için doktora danışınız. Çünkü sağlık asla ama asla ihmale gelmez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu