Çocukları Güneşten Nasıl Korumalı?

Her çocuk güneşi sever ama çocukları güneşten nasıl korumalı, ne gibi önlemler alınmalı konusunda yardımcı olacak bilgileri bilmekte ve önlemler almakta fayda var.

Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Bahar aylarında, havaların ısınmasıyla beraber, temiz havadan ve güneşten faydalanmak için parklar ve bahçeler tercih edilir. Ancak bebeklerin ve çocukların cildi büyüklere nazaran çok daha hassastır. Bu sebeple, mümkünse, bebekler ve çocuklar güneş ışınlarının yoğun olarak dik geldiği, sabah 10:00 ile öğlen 15:00 arası dışarı çıkarılmamalıdır.

İlla ki dışarı çıkılmasını ve güneşte durulmasını gerektiren bir durum var ise çocuğunuza güneş ışığını engelleyecek özellikte kıyafet giydirebilir, gölgede ağaçlık alanda tutabilir, çocuğun güneşle temas eden bölgelerine güneş koruyucu kremler sürerek onu koruyabilirsiniz. Sürmüş olduğunuz güneş kreminin etkisi 2-3 saat sonra geçebilir, cilde tekrar uygulamak gerekecektir.

Güneş kremini seçerken UVA ve UVB ışınlarına karşı en az 30 faktör koruma özelliğine sahip olmasına dikkat edilmelidir. Çocuğunuza uygun olan güneş koruyucuyu öğrenmek için dermatoloji doktorundan da yardım alabilirsiniz.

Yazın sıcak havalarda havuza veya denize girileceği zaman ise mutlaka başını, yüzünü ve kulaklarını koruyacak ölçüde şapka kullanmalı ve suya dayanıklı kremler tercih edilmelidir. Ayrıca çocuğun bol miktarda sıvı tüketmesine de özen gösterilmelidir.

Neden Dikkatli Olmak Önemlidir?

Çocukluk döneminde çok fazla güneş ışığına maruz kalınması, özellikle açık ten rengi olan kişilerde cilt sorunlarına neden olabilmektedir. Alınan önlemler ileride çıkabilecek cilt problemlerinin önüne geçmeyi sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu