Çocuklarda Orta Kulak İltihabından Korunmanın Yolları

Anne sütünün bebeklerdeki iyileştirici gücü ve sonraki aylarda hastalığa yakalanma riskini kat kat azaltır. Bu sebeple orta kulak iltihabından korunmak için bebekler ilk 6 ay anne sütü tüketmeliler. Biberon ile beslenen bebekler için başın dik tutulması önem taşır. Sigara dumanı yalnızca çocuklar ve bebekler için değil yetişkinler için de büyük tehlike arz eder. Bu yüzden orta kulak iltihabına yakalanma riskinin en alt seviyelerde olması isteniyorsa çocukların sigara dumanı olan ortamlardan uzak tutulması gerekir. Üst solunum yolları enfeksiyonları ile karşılaşıldığında hemen doktora başvurulmalıdır. Aşıların düzenli ve zamanında yapılması da önemlidir.

Orta Kulak İltihabının Tedavisi

Tedavi sırasında doktorlar genellikle antibiyotik veya ağrı kesiciler kullanılmasını önerir. İlaçlara direnç gösteren orta kulağın bazı durumlarda sıvısı çekilebilir. Bir tüp yerleştirilerek sıvı boşaltılır ve denge kurulması sağlanır. Dikkat edilmesi gereken husus ise kulakta tüp takılı iken kulağa su kaçmaması gerekir.

Orta Kulak İltihabının Komplikasyonları Nelerdir?

Orta kulaktaki bu hasar hiç bir tedavi yöntemine cevap vermiyor ve git gide kötüleşiyorsa kulağın diğer bölümlerine de hastalık sıçrar ve işitme kaybı görülür. Diğer bir yandan sadece kulak zarının kalınlaşmasını sağlayarak kulak yapısında bozulmalar meydana gelebilir. Kulağın tüm iç bölmeleri hastalık sebebiyle hasar görürken kulak arkası kemik ve kıkırdak yapı da iltihaplı durumdan etkilenir ve enfeksiyon kemik ve kıkırdaklara dağılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu