Çocuklarda Mide Üşümesi Nasıl Geçer?

Özellikle kış aylarına geçiş dönemlerinde çok karşılaşılan mide üşütmesi, aç karna alınan soğuk içecekler, soğuk ve sıcak gıdaların tüketilmesi midenin ısı değerini ani değiştirdiğinden mide üşümesi hastalığına neden olur. Bu durum çocuklarda daha çabuk olur. Çocuklar beslenmelerine dikkat konusunda yetişkinlere göre daha az dikkat ettiklerinden mide üşütmesine maruz kalıyorlar. Çocuklar dondurma gibi mideye rahatsızlık verecek gıdaları çok tükettikleri için çocuklarda mide üşümesi daha sık rastlanır.

Çocuklarda mide üşütmesinin nedenleri nelerdir?

Yetişkinlere göre daha korumasız vücut yapısına sahip olan çocukların hava şartları ve gıdaların neden oldukları mide üşütmesine maruz kalması çok olmaktadır. Çocuklarda mide üşütmesi kış aylarında ve yaz aylarında çok yaşanır. Aslında kış ayların çok mide rahatsızlığını geçirdiğimizi düşünsek de aslında yaz aylarında mide rahatsızlığı geçirme oranımız daha çoktur. Aşırı soğuk ve sıcak gıda tüketimi başlıca nedenidir. Genellikle virüs ve bakteri hastalıkları da çocuklarda mide üşütmesine neden olur

Çocuklarda Mide Üşütmesinin Belirtileri

Bu rahatsızlığının ilk belirtisi iştahsızlıktır. Mide bulantısı, ishal, mide yanması, karın ağrısı ve kusma da mide üşütmesi belirtileri arasındadır.

Çocuklarda Mide Üşütmesi Nasıl Geçer?

Mide üşütmeniz var ise öncelikle doktorunuza başvurup doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmanız gerekmektedir. Fakat evinizde çocuğunuzun mide üşütmesine iyi gelecek tedavileri yapabilirsiniz. Bunlar;

Kaynatılmış bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı karabiber ilave edin ve karıştırın. Ortalama 5 dakika demlemeye bırakın süzüp çocuğunuza ılık bir şekilde içiriniz.
Nane limon kaynatarak çocuklarınızın mide üşümesini de giderebilirsiniz.
Çocuklarınızın mide üşümesine kuşburnu pekmezi, yeşil çay, havlıcan, yıldız çiçekleri, şam fıstığı, mercan kök çayı iyi gelir.

Eğer çocuğunuzda mide üşütmesinden dolayı ishal durumu var ise bol bol su tüketimi yapılması gerekir. Hazırlanan bitkisel çayların hepsi 5 dakika dinlendirilmeli ve ılık içilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu