Çocuklarda Kalp Masajı Nasıl Yapılır?

8 yaş üzerindeki çocukların yeterli toraks kompresyonlarının sağlanabilmesi için genç erişkinler olarak ele alınıp tedavi edilmelidir. Özellikle sternumu yeteri oranda çöktürebilmek için iki elle toraks kompresyonu gerekiyor. Bir el ya da iki elin kullanılması ile birbirine olan üstünlüğü gösterilmemiştir.

Çocuklarda iki elin kullanılması durumu, daha fazla ve yüksek bir basınç elde etmek açısından oldukça önemlidir. Çocuklar ile kalp masajını yapan kurtarıcılar farklı ölçülerde olabilirler. Bu nedenle sadece tek elle ya da her iki elle göğüs kafesi üzerinden kalp masajı yapılabilir. Bu nedenle çocuklara kalp masajı nasıl yapılır sorusu ile verilen yanlış cevapların uygulanması çocukların sağlıklarını olumsuz yönde etkiliyor.

Çocuklara Kalp Masajı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

8 yaş ve üzeri çocuklarda kalp masajının tek elle yapılması konusunda uzmanlar tarafından fikir birliğine varılmıştır. 1 yaş altında bebeklere kalp masajı yapılırken genellikle bebekleri ön kol üzerine alarak kalp masajı yapılıyor. Genellikle iki baş parmağın kullanılması ile baskı oluşturuluyor. Bu baskı ile birlikte kalbi besleyen damarlarda daha fazla kan dolaşımı sağlanarak olası olumsuz sonuçları ortadan kaldırmak mümkün hale geliyor.

Çocuklara Kalp Masajı Yapılırken Nelere Yapılmamalıdır?

Çocuklara kalp masajı yapılırken çocuğun yatma pozisyonuna dikkat edilmelidir. Çocuk genellikle sırt üstü yatırılmalıdır Yan yatarak kalbe baskı yapılmamalıdır. Sırt üstü yatırılarak göğüs kafesin sol yakın bölgesine elle baskı uygulanmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu