Çocuklara Ders Çalışma Alışkanlığı Kazandırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Ders çalışma her yaştan çocuğun genel bir sorunudur. Bu soruna karşılık yapılması gerekenler hem aileyi hem de öğretmenini ilgilendirir. Aile ve öğretmenin ortak çalışmasıyla bu sorun çözülebilir. Aile çocuğa ders ortamı hazırlamalıdır. Öğretmen de okulda çocuğa eğitim yönünde destek vermelidir. Çocuğu dersler konusunda sıkmak olumlu yönde etkilemek yerine onu bunaltıp sıkar. Çocuğu sıkıp bunaltmadan ödev yapma alışkanlığı kazandırmak için sabır, ilgi ve özveri gerekir.

Başarısızlık Duygusunun Derse Etkisi

Başarısızlık duygusu çocuğun okul hayatını en çok etkileyen etmendir. Sürekli başarısız olduğunu düşünen çocuk ders çalışmayı bırakır. Yapamadığı ödevlere karşı hırçınlık gösterir. Bu gibi durumlarda veli ve öğretmen birlikte çalışmalı ve çocuğa öncelikle başarılı olma duygusu hissettirilmelidir. Çocuğa verilen ödevlerde kolaydan zora doğru geden bir hiyerarşi izlenmelidir. Başarılarında, doğru cevapladığı sorularda tebrik edilmeli ve derse yönelik isteği artırılmalıdır.

Maksimum Kaç Saat Ders Çalışmalı

Çocuklara ders çalışma alışkanlığı kazandırırken onlara maksimum süre yerine minimum süre verilmelidir. Hiç ders çalışmak istemediği günlerde bile birlikte karar verdiğiniz minimum süre boyunca (örneğin 20 dakika) masa başında dersleriyle ilgilenmelidir. Bir defa masa başına oturan çocuk farkına varmadan saatlerce ders başında kalacaktır. Farkına varmadan uzun süre ders çalıştığını gören çocuğun motivasyonu artacaktır.

Ödül Mü, Ceza Mı?

Ders çalışma alışkanlığı kazandırılırken veliler ders çalışmayan çocuğa ceza mı yoksa ders çalıştığı için ödül mü vermeli?

Tabi ki ceza yerine ödül verilmeli. Ceza ders çalışmayı özendirmek yerine ondan daha çok soğutur. Ödül ise ders çalışmaya teşvik eder. Çünkü insan beyni, takdir edildiği zaman takdir gördüğü hareketi tekrar etme eğilimindedir. Ders çalışma alışkanlığının başlarında çocuk ödüllendirilmeli ancak alışkanlık edinildikten sonra ödül bırakılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu