Çocuk Eğitiminde Çevrenin Etkisi Nedir

Çocuk eğitiminde en önemli faktör aile faktörü gibi gözükse de birçok aileye göre ve birçok araştırmaya göre çevrenin her şeyden daha önemli olduğu gözüküyor. Çünkü çevre çocuğu olduğu kadar aileyi de etkiliyor yani bir çocuğu iyi yetiştirmek istiyorsak öncelikli olarak iyi bir çevre ve o çevre sayesinde iyi bir aile daha sonra da iyi bir çocuk yetişebiliyor. Okul hayatına başladığı andan itibaren çevreyle etkileşim içerisinde olan çocuk önlenemez bir şekilde etkilenmeye başlıyor.

Çocuk Ve Çevre

Bir çocuğu öncelikli olarak tabi ki ailesi etkiliyor fakat aileden okul hayatına adım attığı andan itibaren çevre ile etkileşim haline giren bir çocuk artık okul derslerinden daha çok arkadaşlarının öğretmenlerinin davranışlarından etkilenmeye başlıyor. Aileler bile çevre etkisinde olduğu için aile etkisi de bir yerde çevre etkisi taşıyor. Çocukların iyi bir çevrede büyümesini de birçok aile istiyor çünkü biliniyor ki aileden daha çok çocuk davranışlarını çevresi etkiliyor.

Çocuğun yetiştiği çevre ne kadar iyi ne kadar kültürlü ve ne kadar olumlu olursa çocuğun hal ve hareketleri de o şekilde oluyor. Aksi halde bir ailede örneğin hiçbir kötü davranış bulunmasa bile yaşanılan ortamda birçok kötü davranış sergileniyorsa çocuk ister istemez bu davranışlardan birini kendisine alıyor ve uyguluyor. Bu da hiçbir ailenin istemeyeceği bir şey olarak ortaya çıkıyor. Bu yüzden iyi bir çevre için bir şeyler yapmak gerekiyor.

İyi Bir Çevre Oluşturmak

Ailelerin çevrenin çocuklar üzerindeki etkisini anladıklarında çevreyi geliştirmek adına bir şeyler yapması gerekiyor. Çevreyi geliştirmek için her insanın kendisinden başlaması ve kendini düzeltmesi gerekiyor çünkü çevreyi tek tek oluşan bütün bireyler oluşturuyorlar. Herkes kendisini düzelttiğinde çevre düzelmiş olabiliyor bu durumda ailelerin ve çocukların gelişmesine yol açıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu