Cinsel Hastalıklar, Belirtileri ve Tedavisi

Günümüz toplumunda yaygın bir sağlık problemi olarak cinsel hastalıklar karşımıza çıkar. Cinsel rahatsızlıkların belirtileri kişilerde çeşitli şekillerde gözlemlenebilir. Böyle bir durum dâhilin de en doğru tanıyı koyabilmek için uzman bir hekime gidilmesi ve doktorun verdiği testlerin yapılması gerekir.

Cinsel hastalıkların belirtileri bazen hayat kurtarıcı olabilir. Günümüzde sık görülen sağlık sorunlarından birisi haline gelen cinsel hastalıklar, cinsel yol ile bulaşan birçok ciddi ve ölümcül hastalığı içinde barındırabilme gücüne sahip olabiliyor.

Bu yüzden erken teşhis veya bu tarz hastalıklardan önce gerekli önlemlerin alınması hastalığa yakalanma riskini en aza indirgiyor. Vajinal akıntı, idrar yaparken yanma, ishal ve bulantı, aşırı terleme, sürekli idrara çıkma isteği ve diğer belirtiler cinsel bir hastalığın belirtisi olması kuvvetle muhtemeldir.

Cinsel Hastalık Çeşitleri

FRENGİ ( SİFLİZ): Bir tür bakteri enfeksiyonu olarak bilinir. Kadınlarda ve erkeklerde görülebilir bir hastalıktır. Frengi genital ile anal bölge, dudak veya ağız yoluyla bulaşabilen bir çeşitir. Hastalığın ilk evresinde lenf bezlerinde şişme meydana gelir. Hastalığın daha çok ilerlememesi için uzman bir hekime danışılmalıdır.

BEL SOĞUKLUĞU ( GONORE): Kadınlar ve erkekler için ortak bir sağlık sorunu haline gelen bel soğukluğu genç yaşlarda sıklıkla karşılaşılır. Vajinal veya anal yolla bulaşan bu hastalık antibiyotik tedavisi ile çözülmesi mevcuttur.

HPV ENFEKSİYONU:Genital bölgede görülebilen siğillere verilen bir ad olan HPV enfeksiyonu deriye direkt temas ederek bulaşan bir virüs enfeksiyon türüdür. İlaç tedavisi ile kontrol altına alınabilir.

UÇUK (HSV) ENFEKSİYONU:Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında uçuk da yer alır. Sık görülen bir sağlık problemi olan uçuk deriden deriye direkt olarak bulaşan bir sağlık sorunu olarak dikkat çekiyor. Tedavi yöntemi bulaşıcılığı azaltmak amacıyla yapılır.

AIDS HIV: AIDS, bağışıklık sistemine müdahale eden bir virüstür. Bağışıklık sistemine bir kere yer ederse temelli oraya yerleşir. Cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Virüs vücudun dışında çok uzun süre dayanamaz sıcaklık ve ışık değişikliklerine kötü şekilde tepkiler verir. Kan verme yoluyla kolayca bulaşabilme niteliğine sahip olduğu için AIDSli bir hasta kan veremez. Enfeksiyon kapan bir anne bebeğini emzirmesi dâhilinde bebeğe virüsün bulaşması kaçınılmazdır. HIV pozitif virüsü taşıdığınız anlamına gelir. AIDS olup olmadığınızın öğrenmenin tek yolu, HIV testi yaptırmaktır.

Bazı bireyler virüsü yıllarca bünyesinde taşır ve oldukça sağlıklı hissedip sağlıklı gözükürler fakat yinede başkalarına bulaştırabilirler. HIV virüsü vücutta kandaki T hücrelerine saldırır. Bireydeki T hücre sayısı azaldıkça bağışıklık sistemi zara uğrar ve yavaşlamaya başlar. İşte bu noktadan sonra AIDS evresi ortaya çıkabilme oranı yüksektir. AIDS bulaştırmamak için bireyler günlük yaşamlarında dikkatli ve tedbirli olmalıdır. Özellikle cinsel yaşamlarında bu tür tehlikelere fırsat vermemek için dikkatli olunmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu