Çikolata Kisti Nedir, Çikolata Kistinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahmin iç yüzeyini oluşturan ve adet kanamalarını sağlayan endometrium, adet döneminden sonraki dönemde yaklaşık 5 mm kadar bir kalınlığa sahip olmaktadır. Endometrium adet döngüsü gerçekleştiği sırada vücuttaki bir takım hormonlar nedeniyle kalınlaşır ve adet döneminden önce yaklaşık 10-15 mm kalınlığa kadar ulaşır.

Yumurtalıklar üzerinden atılan yumurta sperm tarafından dölenirse yaklaşık 1 hafta kadar bir süre içinde embriyo rahme ulaşır ve gebelik için hazırlık yapan rahme tutunur ve gelişimine burada başlar.

Çikolata Kisti Nedir?

Yumurtalıklar üzerinden atılan yumurta eğer sperm ile döllenemezse kalınlaşan rahim içi tabakası adet kanaması ile birlikte dışarı atılmaktadır. Nedeni tam anlaşılamamış olmakla birlikte endometrium dokusunun rahim haricinde yumurtalıklar, karnın iç kısmı ya da rahim üzeri gibi başka bir bölgeye yerleşmesi durumu olabilir. Endometrium dokuları rahim içinde gösterdikleri bu davranışı rahim haricinde başka bölgelere yerleştikleri zamanda her ay tekrar etmektedirler. Rahim içerisinde gerçekleşen kalınlaşmaya benzer bir şekilde konumlandıkları başka alanlarda da kalınlaşma görülür ve kana ile birlikte dışarı atılır. Bu olmaması gereken fazlalık döküntüler üreme sistemi içerisinde bulunan dokuların arasında yapışıklık meydana gelmesine sebep olur. Bu durum çikolata kisti olarak adlandırılmaktadır.

Çikolata Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Çikolata kistinde tedavi konusunda doktorların ilk önerisi hastaya konservatif tedavi yaklaşımlarını uygulamasıdır. Bu tür hastalığı olan kişilerde cerrahi uygulama en son aşama olarak düşünülmektedir. Tedavi yapılırken ilaç takviyesi ya da kapalı ameliyat uygulanabilir.

Bu yaklaşımlardan hangisinin tercih edileceği bulguların şiddetine ve kadının hamile kalmak isteyip istemediğine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca bu hastalığa sahip kişilere ağrılı adet kramplarını azaltmak amaçlı steroid olmayan anti inflamatuar ilaçlar, ibrufen ya da naproksen tarzı ağrı kesici ilaçların kullanımı tavsiye edilmektedir. Bunlara ek olarak çikolata kistinde açık ameliyat ya da laporoskopi yöntemi ile kistin çıkarılması sağlanabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu