Chiang Mai Hakkında Bilgi

Tayland’ın kültür başkenti olarak geçen Chiang Mai, serin bir iklime sahip olan Kuzey Tayland’ın dağlık bölgelerinde yer alan bir şehirdir. Tarihi ve kültürel yönden oldukça çekici ve etkileyici özelliklere sahip olan bu şehir, kendisiyle aynı adı taşıyan Chiang Mai eyaletinin de başkenti konumunda bulunuyor. Chiang Mai geçmişte bazı krallıklara başkentlik yapma görevini de yapmış. 1296-1768 yılları arasında Lanna Krallığına, 1774-1939 yılları arasında da Chiang Mai Krallığına başkent olarak hizmet eden şehir, kelime anlamı olarak ”yeni şehir” anlamına geliyor.

Himalaya dağının eteklerinde bulunan bu şehre 1920 yılına kadar sadece iki ulaşım yolu bulunuyordu. Bunlar da ya nehirden geçerek girmek yada sık ormanların arasından fillerle geçip bu şekilde şehre ulaşmaktı. Ancak gelişen teknolojiyle ve artan turizm aktiviteleriyle birlikte artık şehre daha kolay ulaşılabiliyor. Chiang Mai, ülkenin başkenti olan Bangkok’a 700 kilometre uzaklıkta bulunurken, nerdeyse 1 milyona yaklaşan nüfusuyla, ülkede nüfus bakımından ikinci sırada bulunuyor. Şehir son 10 yıl içerisinde turizm aktivitelerinin de katkısıyla oldukça yoğun bir popülerleşmeye uğramış durumda.

Dünyada Görülmesi Gereken 25 Yerden Biri: Chiang Mai

Büyük bir kültür şehri olan Chiang Mai’de, içinde meditasyon derslerinin verilmekte olduğu 300 kadar eski Budist tapınağı bulunuyor. Ayriyeten şehirde uzun boylarıyla dikkat çekip, kendilerine ”Karen Pedung” diyen bir kabile bulunuyor. Bunun dışında alışveriş ve eğlence merkezleri ile birbirinden çeşitli yemeklere sahip olan zengin Tay mutfağının yemeklerini öğreten özel aşçılık kurslarıyla her yıl 1 milyona yakın turistin akınına uğruyor.

Şehrin doğal tarafı da kültürel yönleri gibi oldukça ilgi çekiyor. Ormanda yürüyüş, rafting veya fil üstünde safari yapıp ormanı farklı bir şekilde keşfetmek gibi ilgi çekici ve zengin aktiviteleri var. 700 yıllık bir geçmişi bulunan Chiang Mai, dünya çapında ün kazanmış olan TripAdvisor’un ”Dünyada Görülmesi Gereken 25 Yer” adlı listesinde yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu