Çene Ağrısı Nedir, Çene Ağrısı Neden Olur?

Çene eklemi kas, lif ve kemiklerden oluşan yapıdır. Baş boyun bölgesindeki yapılarla komşu olan çene eklemi, zaman zaman ağrılara neden olmaktadır. Çene ağrısı varsa ve “klik” sesi duyuluyorsa bu durum bir sorunun habercisi olabilir. Çene eklemindeki bozukluklar ağrılara sebep olmakla birlikte, eklem seslerine, çiğneme bozukluklarına, ağız açamamaya yol açabilir.

Çene eklemi boyun ve omurgaya yakın olmasından dolayı, bu bölgelerdeki rahatsızlıklardan kolayca etkilenebilmektedir. Günde yaklaşık 2 bin defa kullanılan çene eklemi, çok yönlü hareketler yapabilmektedir. Bu aktif çalışma işleyişinin bozulması, ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Çene problemlerinde teşhis, ancak muayene ile saptanmaktadır. Fizik tedavi doktorunun yanı sıra, diş hekimi, plastik cerrahi uzmanının da kontrolü gerekebilir.

Çene Ağrılarının Bilinmeyen Nedenleri

Bazı insanlarda diş sıkma ve gıcırdatma tiki bulunmaktadır. Bu alışkanlık, çene ağrılarının birinci nedenidir. Özellikle uyku durumunda yapılan diş gıcırdatma, sabah uyanıldığı zaman çene ağrılarına neden olmaktadır. Hiç akla gelmeyen bir neden olsa da duruş bozuklukları çene ağrılarına sebebiyet vermektedir. Başın öne doğru eğik olduğu duruşlar, çene kaslarını gerdiği için ağrı oluşturmaktadır. Diş problemleri çene ağrılarını beraberinde getiren bir başka etkendir. Yamuk ve diziliş bozukluğu olan dişler, ağzın tam olarak kapanışını engellediğinden dolayı ağrılar oluşmaktadır.

Her düzende olduğu gibi çene yapısında da bir denge vardır. Doğru çiğneme yapılmadığı takdirde, çene sağlığı olumsuz etkilenmektedir. Çene ağrılarına engel olmak için, çeneyi zorlamamak gerekmektedir. Büyük ve sert lokmalar ısırmak çene kaslarını yoracağı için ağrı yapmaktadır. Kas ve kemikten oluşan çene yapısı soğuğa maruz kaldığında da şiddetli ağrılar yaşanır. Romatizma hastalıkları ve tümör çene ağrılarına neden olan bir başka etkendir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu