Çarpıcı Güzellikteki Kasaba: Krabi (Asya)

Tayland’ın Güneyinde Andaman sahilinde yer alır. Binlerce yıldır korsanlara ve tüccarlara ev sahipliği yapmıştır. Taylan’dın en iyi turistlik alanlarından biridir. Bölgede dikkat çeken doğal güzellikler arasında; Mağaralar, kaplıcalar, milli parklar yer alır. Bölge tropikal iklime sahiptir. Ziyaret açısından gelinebilecek en uygun zaman, Aralık- Mart ayları arasıdır. Krabi de konaklamak için alternatifler vardır.

Hem adalarda hem de Kara da kalmak için uygun yerler sunuluyor. Şehir için de ulaşım; otobüs, taksiler ve motor taksilerle yapılıyor. Adalara ulaşım ise botlarla sağlanıyor. Daha kişisel bir ulaşım için ise kişiye özel araç kiralamak mümkündür. Krabi geceleri de ziyaretçilerine eğlenceli zamanlar sunuyor. Resmi dil olarak Tayland’ ın resmi dili olan Tayca kullanılıyor. Bölgede bulunan Müslüman halk ise Malayca konuşur.

Krabi’ ye Nasıl Gidilir?

Bölgeye direk uçuşlar bulunmuyor. Krabi ‘ye gitmek için öncelikle Bangkok havaalanına gelip, buradan yapılan otobüs seferleri ile gitmek mümkün.

Krabi Gezilecek Yerler

Son yıllarda hızla gelişmesiyle turistlik açısında da uğrak noktaları haline gelmiştir. Temiz deniz ve kumsalları, kalker tepeleri bunu hızlandıran etmenlerdendir.
Phi Phi Adaları; Dünya’ nın en ünlü adalarından biridir. Kartpostal olarak da bilinir. Krabiden yapılan feribot seferi sonucun da ulaşılabilir. Ada da konaklama imkanı da vardır. Fotoğraf çekmek için de oldukça uygundur.

Krabi Town; Ticari bir geçiş noktasıdır. Krabinin sosyal yaşamını ve kültürünü incelemek için uygun bir yerdir.

Klong Thom Kaplıcaları; Bölgede ki volkanik yapıdan dolayı sıcak suya sahiptir. Şifalı sular olmasından dolayı tedavi merkezi olarak bilinir. Suların sıcaklığı ortalama 30- 40 derece arasındadır.

Krabi Mutfağı

Baharatları ve çeşitli aromaları kullanan Tayland mutfağı, dünyanın ünlü mutfaklarından. Deniz ürünleri oldukça tercih ediliyor. Bilinen deniz ürünlerinin aksine, yenilebilen deniz yosunu da tüketiyorlar. Bilinen ünlü yemeklerinin arasında ise; tom kha kai, khao pad, yam nua geliyor.

Krabi de yapılan festivaller; Sat Duan Sip festivali bu festival Ağustos ayında, Laanta Lanta Festivali Mart ayında, Krabi Uluslararası Kaya Tırmanışı Nisan ayında, Chak Phra Festivali ise Aralık ayında yapılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu