Cam Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Hayat boyu devam eden bir genetik rahatsızlık olduğunu söyleyebileceğimiz cam hastalığı, cam kemik hastalığı olarak da bilinmektedir. Hiçbir yaralanma bile olmadan sadece düşme ile kemiklerin kolayca kırılmasına sebebiyet veren bu rahatsızlık çoğunlukla doğumda ortaya çıkar. Yalnızca ailesinde bu hastalık olan kişilerde görülen cam hastalık için tıp bilimi osteojenez imperfekta ismini vermiştir. Anlamı ise kusurlu olan kemiktir.

Cam kemik hastalığı belirtileri kimi çocuklarda kendisini daha hafif bir şekilde gösterirken kimilerinde ise çok daha şiddetli olabilmektedir. Vakaların çoğunluğunun hafif olduğu söylenebilir ve hasta birkaç kemik kırığıyla hayatına devam edebilir. Ancak şiddetli olması durumunda hastada omirilik sorunları ya da kalıcı deformeye sahip olacak ciddi sonuçlar görülebilir. Klap yetmezliği gibi sorunlar da neden olduğunu söyleyebileceğimiz bu problemin 20 bin kişiden birinde görüldüğünü söyleyebiliriz. Kadın ve erkeklerde görülme oranı ise hemen hemen eşit olmaktadır.

Cam Hastalığının Önemli Belirtileri Nelerdir?

Cam hastalığı sebepleri için dış etkenlerin geçerli olmadığını ve kalıtım yoluyla geçtiğini söylemiştik. Temel sebep ise kollajen isimli maddenin vücutta işlevini yerine getirmemesidir. Eğer insan vücudunda yeteri kadar kollajen maddesi yoksa kemikleriniz de o kadar zayıf ve kırılgan olacaktır. Genelde çocuklar bu kalıtımsal hastalığı bir aile bireyinden alır ancak iki taraftan da bu geni almak mümkündür. Belirtileri ise:

  • En büyük belirtisi çabuk kırılan kemiklerdir. Çocuğunuzun bezini değiştirirken bile kemiğiniz kırılabilir.
  • Kanamanın ve vücutta morarmanın çok sık görülmesi de önemli belirtiler arasında yer almaktadır.  Bacakların eğilmesi, zayıf kaslara sahip olmak ve skolyoz da belirtilerin başında gelir.
  • Çok fazla yorgun düşmek, renksiz ve güçsüz dişlere sahip olmak, gevşek eklem yapısı ile eğilen kollar ve bacaklar da sebepler arasındadır.
  • Kemik deformasyonları ile solunum problemleri yaşıyor olmak da cam kemik hastalığı rahatsızlığının önemli bertileri arasında gösterilir.

Cam Kemik Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

BU rahatsızlığın malesef kesin bir çözümü henüz bulunamamıştır. Ancak yine de hastalığın hafiflemesinde ciddi yardımları dokunacak tedaviler uygulanmaktadır. Bu sayede kemiklerin kırılması engellenecek ve hareket kabiliyeti de arttırılmış olacaktır. Cam hastalığı tedavisi için kullanılan yöntemlerin başında ilaç tedavisi gelir ve genelde bunların çoğu acıyı hafifletmeye yönelik ilaçlardır. Kemik güçlendirmesi için de bifosfonat içeren haplar verilir. Fizik tedavi de mutlaka uygulanır ve böylece çocuğun hareket kabiliyeti artar.

Kemiklerde oluşan deformelerin giderilmesi için rekonstrüktif cerrah ile görüşülmelidir. Doktorlar aynı zamanda çoğunlukla kemik güçlendirici ilaçlar verir. Kol ve bacaklar için iöplant çubukları kullanılması da tercih edilebilir. Cam hastalığı belirtileri ve tedavisi için işe yarayan önlemlerden biri de alkolden uzak durmak ve sağlıklı bir kiloda sabit kalmaktır. Düzenli egzersiz ve kalsiyum almak da çok fazla yardımcı olacaktır diyebiliriz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu