Buruna Yabancı Cisim Kaçması Ve İlkyardım

Buruna yabancı cisim kaçması, cisimlerin kayganlık durumlarına göre önem arz etmektedir. Çünkü geriye doğru giderek solunum yollarını tıkama riski taşımaktadır. Buruna kaçan düğme, boncuk gibi kaygan cisimleri cımbızla tutup çekmeye çalışmak kayarak daha geriye gitmesine sebep olur. Yetişkin insanlarda ağızdan nefes alarak dışarıya doğru kuvvetli sümkürmek yararlı olabilir. Çünkü sümkürmenin etkisi ile kaçan cisim hareket ettirilerek kolayca çıkarılması sağlanabilir. Buruna yabancı cisim kaçması en çok çocuklarda görülür. Çocuğun yaşı küçük ise bilmeyerek elinde oynadığı bir oyuncak parçasını bile burnuna sokabilir. Yalnız küçük çocuklarda sümkürme yöntemi sakıncalı olabilir. Çünkü nefeslerini içeri çekerek, cismin daha geriye kaçmasına neden olabilirler.

Bir kaza sonucunda düşme çarpma gibi nedenler neticesinde de buruna yabancı cisim girebilir. Ayrıca dışardan birtakım canlı hayvanların, örneğin kara sineklerin de buruna girdikleri gözlemlenebilir. Burnumuza kaçan ve fark edilmeyen yabancı cisimler kanlı, kötü kokan bir akıntıya sebep olabilirler. Böyle bir akıntı fark edildiği taktirde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmamız gerekir. Tırtıklı bir cisim kaçmış ise bunu çıkartmak zordur. Çıkartmak için uğraşmak, burun duvarında tahribata neden olabileceği için, tercih edilmemelidir ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir.

İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Öncelikle buruna hangi cismin kaçtığını ve nereye kadar ilerlediğini tespit etmek gerekir. Kaçan cisim ön tarafta ise ve çok geriye gitmemiş ise uygun aletlerle çıkarılabilirler. Burundaki yabancı cismi çıkartmak için metal uçlu vakum aleti kullanılabilir. Cismin arkasına ulaşan aletlerle ya da endoskopik görüntüleme yöntemi ile çıkarılabilir. Pamuk, mendil, bez gibi cisimler cımbız yardımıyla çıkarılabilir. Yalnız bu yöntemler cismin geriye kaçarak soluk borusunu tıkama riski taşıdığından, bir sağlık kuruluşunda ve hekim yardımıyla uygulanmalıdır. Cisim çıkarıldıktan sonra burun damlaları ve uygun antibiyotiklerle, enfeksiyon riskine karşı önlem alınmalıdır. Cisim elle müdahale ile çıkarılsa bile bir sağlık kuruluşuna, Kulak Burun Boğaz uzmanına gitmek gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu