Burkulmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır?

Genellikle spor yaralanmalarında görülse de günlük hayatımızda da karşılaşabileceğimiz bir yaralanma türü olan bağ yaralanmaları çok önemlidir.

Ayak bileğindeki ligamentlerin (bağların) normalde karşılayabildiği esneme kapasitesinin üzerine kuvvet etki ettiğinde bağ yaralanmaları oluşmaktadır. Ayak bileğinin içe dönme (inversiyon) yaralanmaları, dışa dönme yaralanmalarından daha sık görülür.

Ayak bileği burkulmalarında genellikle yumuşak doku yaralanmaları görülür. Ayak bileği yaralanmalarında genellikle şişlik, ağrı, hassasiyet, kızarıklık ve sıcaklık gibi belirti ve bulgular görülür.

Ayak Bileği Yaralanma Tipleri

1.Derece Burkulmalar: Bir ya da daha fazla bağın ve dokunun gerilmesi ile oluşur. Hafif ağrı ve hassasiyet mevcuttur. Şişme genellikle yoktur ya da çok azdır. Eklemde anormal bir hareket yoktur.

2.Derece Burkulmalar: Bir ya da birden fazla bağların bir bölümünün zedelenmesiyle oluşur. Hassasiyet, ağrı ve şişme görülebilir. Eklemde fonksiyon kaybı vardır ve kişi yürümekte zorluk çekebilir.

3.Derece Burkulmalar: Bir ya da birden fazla bağın tümüyle zedelenmesiyle oluşur. Eklem sabitlenmez. Ağrı, hassasiyet, fonksiyon kaybı ve şişme daha fazla görülür.

Burkulma Tedavisi

Burkulmaların düzelme süresi burkulma tipine göre değişmektedir. Genellikle 1. derece burkulmalar için 1 hafta yeterlidir. 2. derece burkulmalarda 2-3 hafta, 3.derece burkulmalar için ise 3-4 hafta gereklidir. Öncelikle burkulma sonrasında doktora başvurulmalıdır ve radyolojik tetkikler yapılmalıdır.

Tedavi süreci iki aşamalıdır. İlk aşama tedavi ilk yardım özelliği taşımaktadır.

Koruma: Yaralanan bölgenin hareketsiz hale getirilmesi iyileşme sürecini hızlandırır ve başka yaralanmaları önler. Ayak bileği atelleri ve bandajlar kullanılabilir.
Dinlenme: Doku iyileşmesi için önemlidir. Ağrı ve rahatsızlık yapan her türlü aktiviteden kaçınılmalıdır.

Buz Tedavisi: Ağrı, şişme ve doku hasarını azaltmak için önemlidir. İlk 24-72 saat içinde günde 5-6 kere 15-20 dakika uygulanır.

Kompresyon: Şişmeyi azaltmak için gereklidir. Sargılar ve kompres bandajlar kullanılır.
Yükseltme: Yaralanan bölgenin yükseltilmesidir. Mümkünse kalp seviyesinin üzeri olmalıdır.
Tedavi sürecinin ikinci aşamasını egzersizler, spora dönüş ve kuvvetlendirme programı oluşturur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu