Bulutların Üzerinde: Mount Rinjani Trekking

Endonezya’nın Sumatara bölgesinde bulunan Gunung Kerinci dağından sonra en yüksek 2. dağı olan Mount Rinjani dağı 3.726 metre yüksekliği ile oldukça büyük bir dağdır. Mount Rinjini dağı Lombok adasında bulunmaktadır. Lombok adasında bulunan Mount Rinjani dağı yarı aktif bir yanar dağdır.

Mount Rinjani dağı son yıllar da doğa yürüyüşü severler ve dağcılar tarafından tırmanış bölgesi olarak sıklıkla tercih edilmeye başlanılmaktadır. Mount Rinjani yarı aktif yanar dağını yönetmeliğine sahip olan Mt Rinjani Trek Merkezi 2004 yılında rota kontrolü bakımından The World Legacy dünya mirası ödülünü kazanmış ve doğa turizm açısından önemli bir bölge olarak kabul edilmiştir.

Mount Rinjani Dağı Doğa Yürüyüşü

Mount Rinjani dağına düzenlen doğa yürüyüşüne katıla bilmek için yeterli kondisyona ve gerekli ekipmanlara sahip olmanız gerekmektedir. Yeterli kondisyona ve gerekli ekipmanla sahip olmadan yürüyüş yaptığınız zaman sonu ölümle biten kazalara ve rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Ne yazık ki parkurun geçmişinde sonu ölümle sonuçlanmış istenmeyen durumlar yaşanmıştır.

Mount Rinjani dağına tırmanışa başladıktan sonraki ilk mola bölgesi aksi bir durum söz konusu olmadığı sürece dağın yaklaşık olarak 2.700 metre yüksekliğinde bulunan kamp alanına kadar tırmanışa devam edilmektedir. 2.700 metre yükseklik teki kap alanı Senaru krateri etrafında kurulmaktadır. Mount Rinjani dağının en zorlu noktası 2.700 metreden sonraki geriye kalan 1 kilometrelik dik bir yamaçtan oluşmaktadır.

Mount Rinjani dağı volkanik bir dağ olduğundan dolayı dağın zemini oldukça yumuşak ve taşların üzerine basıldığında dahi taşlar kolayca ufalanmaktadır. Mount Rinjani dağının yüzeyinin bu denli kumlu ve yumuşak olduğundan dolayı dağı tırmanmak olduğundan daha zor bir hal almaktadır. Mount Rinjani dağı doğa yürüyüşü sevenler için muhteşem bir yürüyüş bölgesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu