Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boyun tutulması, çoğu zaman masa başında fazla zaman geçirerek meydana gelir. Örnek olarak masa başında çalışanlar, bilgisayarda oyun oynayanlar, televizyon izlerken ve uyurken başımıza gelebilir. Mesela televizyon izlerken boynumuza destek vermemiz gerekir. Ayrıca uyurken bile yastık seçiminizin ne alçak nede yüksek olmalıdır, boynumuzu yastık rahat bir biçimde desteklerse bu yeterlidir. Ani hareket sırasında da, boyun tutulmaları meydana gelir. Boynumuzu fazlasıyla soğuk havaya maruz bırakmak, boyun kaslarımıza zarar vereceği için tutulma sorunu yaşarsınız.

Tedavileri Boyun egzersizleri Mesela sabah kalktığınızda boyun tutulmasını hemen hissedersiniz. Bunun için ağrıyı hafifletmek gerekir, sadece 15 dakika boyunca hafif egzersizler, ağrının bir nebze olsun hafiflemesini sağlar. Dikkatli olmak gerekir, çünkü sert yapılan bir egzersiz ağrıyı arttırmakla kalmaz tamamen kitlenmenize sebep olabilir. Çok hafif bir şekilde ağrıları azaltmak için boynunuzu zorlamamanız gerekir.

Egzersiz hareketleri

1) Başınızı yavaş bir şekilde önünüze doğru eğin. Ama dikkat fazla zorlamayın, sizin eğebildiğiniz kadar yeterlidir. Ardından ise, başınızı geriye doğru kaldırın ve bu hareketi 10 defa tekrarlayın.

2) Başınızı sağ ve sola doğru yatırın, bir sağa bir sola olmak üzere bu hareketi 5′ er kez olarak toplam 10 defa tekrarlayın. Bu hareket, boynunuzun sertleşen kaslarınızın yumuşamasına iyi gelir.

3) Bu hareket ise sizin için çok zor olabilir. Çünkü başınızı sağa ve sola çevirmeniz gerekir. Bunu yapmak çok zor olsa da iyi sonuç verir. Öncelikle başınızı, sola veya sağ doğru çevirin ardında ise karşıya bakar biçimine getirin. Bu hareketleri, sağ ve sol olmak üzere 5′ er defa olarak yapın.

Boyun Tutulmasına Masaj

Masaj, vücudumuzun her bölgesine iyi gelen bir uygulamadır. Masaj yaptırabileceğimiz birçok salon bulunuyor. Boyun tutulmasına da çok iyi gelir, kas gevşetici kremler ya da nane yağını kullanarak, tutulmuş olan bölgeyi yavaş bir şekilde okşayarak masaj yapılması gerekir. Masaj sonrasında boyuna sıcak havlu koyulması ise rahatlama hissi verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu