Boşaltım Sistemi Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Her hastalık, vücudumuzda her biri ayrı ayrı işleve sahip olan organlarımızdan bir ya da birkaçının işlevini kaybetmesine bağlı olarak oluşur. Boşaltım sistemi hastalıkları da, bu hastalıklardan birisidir. Terleme, idrar ve solunum şeklinde çalışan boşaltım sisteminde, organlardan birinin  görevini yerine getirememesi, hastalığa neden olur. Ancak boşaltım sistemi hastalıkları, akciğerden karaciğer ve böbreklere kadar geniş bir alanı ilgilendirdiğinden, hayati tehlikesi bulunan hastalıklardır.

   Boşaltım Sistemi Hastalıkları

   Diyabet(Şeker) Hastalığı: Pankreas, insan vücudu için gerekli insülini üretmezse, kandaki glikoz oranın artmasıyla ortaya çıkan hastalıktır şeker hastalığı. Toplumumuzda da, yaş ve cinsiyet farketmeksizin en yaygın görülen hastalıklardan birisidir.

   Böbrek Yetmezliği: Boşaltım sistemi hastalıkları arasında en önce gelendir. Böbreklerin görevini tam olarak yerine getirememesi, boşaltım olayının da normal yollarla oluşmasını engeller.

  Böbrek taşı: İnsan vücudunda her organın, birbirini tamamlayıcı görevleri vardır. Ancak, kalp ve beyin gibi hayati organlardan sonra en önemli işleve sahip olan organımız da böbreklerimizdir. Vücut için tehlike oluşturabilecek birçok madde, idrarla dışarı atılarak vücudun rahatlaması sağlanmaktadır. Bu maddelerin dışarı atılamadığı durumlarda ise, vücutta birikmesiyle böbrek taşı oluşur ve ağrılı bir boşaltım sistemi hastalığı süreci başlamış olur.

   İshal: İshal, boşaltım sistemi hastalıkları arasında en hafif olandır. Ancak, sebebi ciddiyse hastalık da ciddi olabilir. İshal, enfeksiyon kaynaklı bir hastalıktır. İltihabik bir durumun varlığında, kalın bağırsağa yeterli sıvı alımı yapılmamasıyla oluşur.

   Sistit: Yine mikrop kaynaklı bir hastalık olan sistit, diğer hastalıklara göre daha hafif etkileriyle, boşaltım sistemi hastalıkları arasında yer almaktadır.

   Üremi: Üremi, böbrek yetmezliğinin son aşaması da denilebilir. Çünkü bu hastalıkta, hem bağırsaklarda hem kalp damarlarında hem de sinir sisteminde üre birikmesi oluşur. Bu evrede, kontrollü bir tedavi süreci yürütülmelidir.

    Boşaltım Sistemi Hastalıklarının Belirtileri

    Boşaltım sistemi hastalıklarının belirtileri, hastalığa ve kişilerin vücut dirençlerine göre değişiklik gösterse de, genellikle aynıdır. Sık idrara çıkma, mide bulantısı, zaman zaman kusma, karın ya da kasık bölgesinde ara ara şiddetlenen ağrılar, yorgunluk, idrarda renk ve koku değişikliği, kanlı idrar, yüksek ateş, terleme ve halsizlik, boşaltım sistemi hastalıklarının belirtileridir. Bazı kişilerde bu hastalığın varlığı durumunda sık idrara çıkma gereksinimi ortaya çıkarken bazı kişilerde, idrar yapmada zorlanma gibi daha kötü bir durum ortaya çıkar.

   Boşaltım Sistemi Hastalıklarının Tedavisi

   Boşaltım sistemi hastalıklarının tedavisi, gerekli tanı koyulduktan sonra, uygun teknikler kullanılarak yapılır. Hastalıkların belirtileri aynı olsa da, türü ve derecesi farklı olabilir. İshal, sistit, böbrek taşı ve şeker hastalığı, ilk aşamalarda ilaçla tedavi edilir. Doktor, hastalığın ilerlemişliğine göre ilaç verir ve kontrollü şekilde tedavi sürecini devam ettirir. Ancak, böbrek yetmezliği gibi hastalıkların oluşması durumunda ise, diyaliz ve nakil gibi daha ileri teknikler uygulanır.

   Boşaltım sistemi hastalıklarının tedavisi  için, sadece tıbbi müdahale değil, yaşam tarzında da bazı değişiklikler yapmak gereklidir. Bol su tüketimi, sağlıklı ve dengeli beslenme ile hergün belirli derecede spor, hastalıkların tedavi sürecini hızlandırmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu