Boğulmalarda İlk Yardım

İlk yardım bir yaralı hastanın hayatı için çok önem teşkil eden bir müdahaledir. Zira sağlık bir insanın en önemli varlığıdır. Kaza boğulma yaralanma gibi olaylarda ilk yardım sağlığın ve hayatın devamı için çok önemlidir.

Diğer olaylarda olduğu gibi boğulma olayında da ilk yardım hayatı önem arz eder. Zira ülkemizde her yıl yaklaşık 1000 kişi boğularak hayata veda etmektedir. Yaşadığımız  Dünyada ise her yıl ölüm sayısı yarım milyonu bulmaktadır. Rakamlardan da anlaşılacağı gibi boğulmada ilk yardım çok büyük bir öneme sahiptir. Bu konuda bilinçlenirsek bu sayıları daha aşağıya çekebilir insanların hayata tutulmalarına yardımcı olabiliriz.

İlk olarak boğulmayı anlayabilmemiz gerekir. Boğulan kişinin “İmdat! , Boğuluyorum! , Yardım Edin !” gibi şeyler söyleyemeyeceğini bilmemiz gerekir. Filmlerdeki bu sahneleri unutun. Boğulan kişiler genelde çırpınır ve nefes almalarından endişelerini anlayabiliriz. Bu davranışlarından onların boğulmak üzere olduğunu anlayabilir onlara yardım için harekete geçebilirsiniz.

Çırpınarak Boğulan Birine Yapılacak İlkyardım;

Çırpınan biri muhtemelen tutunmaya çalıştığı her şeyi aşağıya doğru çekip kendisi yüzeye çıkmak isteyecek. Bu yüzden yüzerek kurtarma veya yüzme bilmeyen biri kesinlikle heyecana kapılıp suya atlamamalıdır. Yapılacak şey denize can simidi gibi yüzebilen ve kişiyi ayakta tutacak bir şey atıp ondan tutunmasını veya içine girmesini sağlamak ya da kişiye halat atıp onu kıyıya çekmektir. Hiçbir şey yapamıyorsanız bağırarak çevreden yardım alabilirsiniz.

Boğulan ve Kıyıya Çıkarılan Kişiye Yapılacak İlk Yardım;

• Kıyıya Çıkarılan kişi su yutmuş ama bayılmamış ise yan yatırılarak kafası hafif geriye doğru çekilir böylece kişinin yuttuğu suyu kolayca çıkarabilmesi olanaklı olur.
• Kişi eğer baygın ise sırt üstü yatırılmalıdır ve sorular sorarak ve görseller göstererek bilinç kontrolü yapılır. Bilinç kapalıysa hemen beklenmede 112 aranmalıdır. Bu ilk yardımın olmazsa olmazıdır.
• Sırt üstü yatırılan kişinin ağzında bir şeyler varsa onları hemen almalı işaret parmağına veya orta parmağa biz bez parçası iliştirilerek kişinin ağzına sokulur ve kişinin ağzındaki balgam su vs kusması sağlanır.
• Solunum için kişinin çenesi hafif ve nazikçe yukarı kaldırılır. Bunun için Kişinin boynunun altına bez parçası veya ele geçen herhangi uygun bir şey konulabilir.
• Bu işlemden sonra bir el alnına bir elde göğsüne konulur ve bu pozisyonda kişinin solunum yapıp yapmadığı 10 saniye boyunca dinlenir.
• Solunum yoksa eğitimli kişi tarafından kalp mesajı ve suni teneffüs yapmak gerekir. Suni solunum kişi sudan çıkarılmadan kıyıya sürüklenirken sürekli yapılmalıdır. Zira solunumu duran biri en fazla 4 dakika hayatta kalabilir.

Ancak eğer soğuk suda olan bir boğulma söz konusu ise 30 dakika geçmiş olsa bile suni solunum ve kalp masajına devam edilmeli.

• Yutulan su için kişinin karnına bastırma gibi baskı uygulanmamalıdır.
• Kazazede mümkünse en az hareketle bunlar yapılmalı çünkü kişide kırıklar olabilir.
• Mideden gelen sıvının akciğere kaçmaması için önlem alınmalıdır.
• Kişi battaniye ile sarılarak vücut ısısı korunmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu