Boğaz Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz ağrısı, en çok karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Boğaz ağrısının devamında birçok farklı hastalık ortaya çıkmaktadır. Boğaz ağrıları genellikle bulaşıcıdır ve iltihabi olarak ortaya çıkmaktadır. Boğaz hastalıkları, virüs ve bakteriler tarafından oluşan hastalıklardır. Boğmaca, suçiçeği, kızamık gibi birçok bulaşıcı hastalıkta da boğaz ağrısı görülmektedir.

Ses Kısıklığı

Ses kısıklığı, ses tellerinde oluşan rahatsızlıklar neticesinde oluşur. Ses tellerini etkileyen rahatsızlıklar arasında, kist, tümör, larenjit, akciğer hastalıkları, sinir sistemi rahatsızlıkları, şeker hastalıkları ve boyuna gelen darbeler sayılabilir. Ses kısıklığı tedavisi, ses tellerine etki eden faktöre göre değişkenlik gösterir. Mideden asit kaçması nedeniyle oluşan ses kısıklıklarında ilaç tedavisi uygulanırken, kötü huylu tümörlerde tek çare ameliyattır.

Reflü

Mide içeriğinde bulunan asitin yemek borusuna doğru kaçması ile oluşan rahatsızlığa reflü adı verilir. Mide içeriğinde bulunan asit ve safralı mide suyunun yemek borusuna kadar çıkarak orada kalması ve yemek borusunun bu durumdan kendini koruyamaması şeklinde ortaya çıkar. Reflü tedavisi iki şekilde yapılmaktadır. Birinci yöntemde mide asitini azaltacak veya asiti etkisiz hale getirecek ilaçlar ile tedavi uygulanır. İkinci yöntem olan ameliyat ise sadece mide fıtığı olan hastalarda uygulanır. İlaç tedavisinden bir sonuç alınamazsa, yemek borusu ve mide arasındaki kası güçlendirmek için ameliyat uygulanabilir.

Faranjit

Burun ve ağız boşluğunun olduğu yerde bulunan farenks adlı kısmın iltihaplanması sonucu farenjit oluşur. Akut ve kronik farenjit olmak üzere iki şekli vardır. Akut farenjite genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları neden olabilir. Kronik farenjite ise virüsler ve tahriş edici maddeler de neden olabilir. Alkol, sigara tüketimi, geniz eti, burun tıkanıklığı, kirli hava, reflü gibi faktörler kronik farenjite neden olur. Farenjitin belirtileri arasında, boğazda yanama, boğazda oluşan kaşınma, öksürük, boğazda kuruluk hissi, yutkunma güçlüğü ve ateş görülür. Farenjit tedavisi, virüslere bağlı enfeksiyon olduğu için antibiyotik tedavisi uygulanır. Ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Burun tıkanıklıkları için spreyler, öksürük için boğaz spreyleri ve gargara ile yapılır. Kronik farenjitin tedavisi daha zordur. Farenjite neden olan faktörün bulunması ve tedavinin ona yönelik yapılması şarttır.

Larenjit

Üst solunum yolu enfeksiyonlarından dolayı lareks iltihaplanır. Larenjit, boğmaca ve kızamık gibi hastalıklar sırasında da görülmektedir. Sigara dumanı, sesin aşırı kullanılması ve alerjik sorunlar da larenjiti tetiklemektedir. Tedavisi için, sesin dinlendirilmesi gerekir ve antibiyotik tedavisi uygulanır.

Yutma Güçlüğü

Genelde yaşlılarda görülen yutma güçlüğü bazen nadir de olsa tümörlere bağlı olabilmektedir. Yutma güçlüğünün birçok sebebi bulunmaktadır. Belirtileri arasında, yutma güçlüğü ile birlikte salya akıntısı görülür. Kilo kaybı, öksürük ve boğulma hissi diğer belirtileridir. İlaç tedavisi uygulanır. Daralma ve yapışma bulunuyorsa genişletme yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu