Böbrek üşütmesi belirtileri nedir tedavisi nelerdir ?

Böbrekler, soğuk hava koşullarından dolayı olumsuz şekilde etkilenmesi ile ortaya çıkan ağrılar nedeniyle vücuttaki görevlerini yerine getiremezler. Soğuk olarak tüketilen gıdalardan dolayı da böbrekler etkilenerek, böbrek üşütmesine neden olur. Bazı durumlarda böbrek üşütmesine yakalanmak dikkat edilmediği takdirde çok kolay olmaktadır.

Böbrek üşütmesinin nedenleri

Duş alarak soğuk havalarda dışarı çıkarılması bile böbrek üşütmesine neden olabilir. Böbrek üşütmesi nedenlerinden olan en büyük sebeplerden biri ise rüzgar akımı altında (ceyranda) kalmaktır. Çok soğuk ortamlarda uzun süreli bulunmak, yatılan ortamın soğukluk derecesi de böbrek üşütmesine sebep olmaktadır.

Belirtileri arasında şunlar bulunmaktadır ;

Böbrek üşütmesinin en önemli belirtileri o bölgeler de ağrı oluşturmasıdır. Böbrek üşütmesi böbreklerde taş oluşmasını sağlar ve oluşan taşların da idrar yollarında ağrılara sebebiyet verir. İdrar kanallarının tıkanmasına yol açarak idrar yollarında yanmalar meydana gelir.

Böbreklerini üşüten kişiler yaptıkları egzersizlere göre, kaldırdıkları yüklere göre, koşu ve ya hızlı hareket etmelerinden dolayı bu ağrıları daha çok hissedebilirler.
Mide bulantısı ve kusmalara da sebebiyet vermektedir.
Böbrek üşütmesine bağlı olarak ani titremelerin gelmesine de sebep olmaktadır. Böbrek üşütmesi karın boşluğunda oluşabilecek sancılı ağrılara sebep olmaktadır.

Böbrek üşütmesinde uygulanması gereken tedavi yöntemleri ;

Böbreklerini üşüten hastaların bir an önce iyileşmeleri için bol bol su içmeleri gerekmektedir.

Normal bir insanın içtiği sudan daha fazla içmesi gerekir, ortalama normal değerlerden bir litre daha fazla içmesi gerekmektedir.
Zorlamanıza rağmen çok su içemiyorsanız da yine de 8 ile 10 bardak arası suyu kesinlikle tüketmeniz gerekmektedir.
Hasta en çok kendini sıcak tutmaya özen göstermesi gerekir. Ayaklarını ve böbreklerin olduğu bölgeyi sıcak tutarak, dinlenerek istirahat etmesi gerekir. Sıcak su torbasını dikkatli bir şekilde kullanarak kendini sıcak tutmasına yardımcı olabilir.
En fazla üşütmelerin gece yaşandığını düşünürsek, geceleri daha dikkatli bir şekilde vücudunuzu örterek kendinizi üşütmemeye özen gösterilmelidir.

Ayakların çıplak kalması ile böbrek üşütmeleri ile daha sık karşılaşılmaktadır. Bu yüzden ayaklarımızı sıcak tutmaya, üşütmemek için gerekenlerin yapılması sağlanmalıdır.Soğuk olmayan ılık kıvamda olan limonata tüketen hastaların böbrek üşütmesi tedavisinde olumlu sonuçlar göstermiştir. Bu tedavileri hasta kendi uygulayabileceği gibi, doktora gitmesinde de fayda vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu