Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir

Bireylerin emekli oldukları dönemde maddi ve manevi olarak daha rahat yaşayabilmeleri için,gelir sahibi oldukları dönemde aldıkları maaşın belli bir kısmı ve devlet katkısı ile oluşacak emeklilik sistemine Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) denir.

1 Ocak 2013 Tarihinde başlayan ve 2017 yılı ocak ayından itibaren 45 yaş altı tüm çalışanları kapsayan bu sistem ile 13 milyon vatandaş,işverenleri tarafından sisteme otomatik olarak dahil edilecektir.Tabi ki sistemde kalmak kişisel inisiyatiflere bağlıdır.Çalışan isterse 2 ay içerisinde cayma hakkını kullanarak sistemden çıkabilecektir.Cayma hakkını kullanmayan ancak ileriki zamanlarda ödeme zorluğu çekenler ise hesaplarını dondurabileceklerdir.

Kesintiler alınan maaşa bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte en az 49 en çok 321 lira arasında olacaktır.Asgari ücretli olarak çalışan bir bireyin maaşından yılda 593 lira kesilecek ve kişinin maaş arttıkca kesilen prim ücretide sistem tarafından arttırılacaktır.Devlet ise para yatırılan her ay için vatandaşın emeklilik sistemine %25 devlet katkısı ekleyerek sisteme katkı sağlayacaktır.

Sistemde Biriken Paralar Nasıl Geri Alınır?

Devlet tarafından verilen katkının tamamını ancak 10 yıl sistemde kalan ve 56 yaş şartını dolduran kişiler alabilecektir.İlk 3 yıl içerisinde sistem çıkanlara katkı verilmemekle birlikte, 3-6 yıl içerisinde sistemden çıkanlar eklenen devlet katkısının ’ini, 6-10 yıl içerisinde sistemden çıkanlar ise devlet katkısının %35’ini alıp sistemden çıkışlarını gerçekleştirebileceklerdir. Çalışılan şirket kapatılırsa yada iflas ederse bile çalışanlar için herhangibir sorun oluşmayacaktır. Çünkü çalışanlara ait birikimler emeklilik fonlarında ve devlet güvencesi altında olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu