Bilinç Bozukluklarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Bilinç ve bilinç mekanizmalarına hitaben pek çok spesifik tanımlama yapılmış olsa da, en temel anlamıyla bilinci üç ana başlık altında incelemek mümkündür. Uyanık anlamında bilinçli, etrafında olan bitenin farkında olma anlamında bilinçli ve son olarak ise kişinin 5 duyu organları ile sınırlı olan duyusal ve algısal sınırlar çerçevesinde olunan bilinç durumudur.

Beyineki sinir hücrelerinin, sinirsel aktivite sırasında elektriksel bir etkinlik içinde olduğu neredeyse 19. yüzyıldan beri biliniyor. Öte yandan Elektroensefalografi (EEG ) ya da diğer adı ile beyin çizgesi yöntemi ile beynin farklı bilinç durumlarında yani uyanıkken, uyurken ya da baygınken, beynimizde farklı elektriksel dalgalanmalar gerçekleşiyor. Bu dalgaların isimleri şöyledir; Alfa, Delta, Teta ve Beta. Bu beyin dalgalarının her biri farklı bilinç durumunu temsil eder. Bilinç kaybına uğramış hastalara öncelikle, ne tür bir sebebi olmasına bakılmaksızın acil tıbbi tedavi uygulanması gerekir.

Bilinç Bozuklukları Nelerdir?

Bilinç bozuklukları çevresel, fiziksel ve anatomik nedenlerden ötürü meydana gelen hastalıklardır.

Deliriyum; Hastaların dış dünya ile ilişkisin kaybettiği bir durumdur. Genellikle ağır şuur kayıplarından sonra, akut atropin zehirlenmesinde ve sinir sisteminin toksik ve metabolik hastalıklarından sonra veya esnasında görülür.

Koma; Değişik etkenler sebebi ile beynin, bilinci ve algı-tepki mekanizmalarını düzenleyen kısımlarının bir nevi ” şalteri ” indirmesi demektir desek yanlış olmaz. Hastanın otonom sinir sistemi çalışır halde olduğundan vücut fonksiyonları otomatik olarak yerine getirilir fakat insanı bilinçli yapan büyük bir kısım adeta kapanmıştır. Komaya beyin kanamaları, beyin tümörleri, epilepsi nöbetleri ve kafa travmaları neden olabilir.

Konfüzyon; Bilincin en hafif bozukluğudur desek yanlış olmaz. Kişi çevresinin tam farkında değildir. Bu bilinç bozukluğunda mekan ve zaman algısının bozulmasına ek olarak kişinin yer oryantasyonu da bozulmuştur.

Bilinç Bozukluklarında İlk Yardım

Öncelikle kişinin veyahut hastanın hava yolu açılır. Solunum yolu değerlendirilir, eğer solunum yok ise 2 soluk verilir ve ardından dolaşımı değerlendirmek üzere nabza bakılır. Nabız yok ise kardiyolpulmoner resüsitasyona (entübasyon ve oksijen desteği ile hayata döndürme işlemi ) yapılmalıdır. Kişinin boynu stabilize edilir. Çünkü kişinin hangi sebepten düştüğünü ya da bayıldığını bilmediğimizden, omuriliğinin hasar alıp almadığını bilemeyiz ve küçücük bir hareket bile kişiye çok büyük bir hasar verebilir bu yüzden kişinin boynunu hareketsiz, stabil tutmalıyız. (Beyin sapının sağlam olduğunu anlamak için gözlere spontan salınım hareketleri yaptırılabilir, bu beyin sapının sağlam olduğunu anlamamıza olanak sağlar.)

Daha sonra ağız içinde solunumu tıkayan herhangi bir şey var mı diye ağız için kontrol edilmelidir. Bunlar doktor olmayanlarımızın yapabileceği en iyi. İlk yardım kişinin hayata döndürülmesinde büyük rol oynar ve ilk yardım yapmak için çok yetenekli olmanıza da gerekte yoktur. İhtiyacınız olan şeyler; Elleriniz, aklınız ve tabi ki bilginizdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu