Beyin Ve Sinir Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Beyin ve sinir hastalıkları önemli sağlık sorunlarından biridir. Bu tür hastalıklar hem fiziki, hem de ruhsal olarak önemli problemler çıkarabilmektedir. Beyin ve sinir hastalıklarının ortaya çıkmasından önce pek çok belirti yaşanmaktadır. Bu belirtilerin bilinmesi ve bu konuda bilinçli olunması gerekiyor. Bu bağlamda beyin ve sinir hastalıklarının belirtilerini öncelikli olarak bilmemiz büyük önem arz etmektedir. Söz konusu belirtilerin yaşanması ya da hissedilmesi halinde mutlaka doktora görünmeli ve gerekli testlerin yapılması gerekiyor.

Beyin sistemi insan vücudunun en önemli parçasıdır. Bu sistem içerisinde beyin, beyincik, kafa sinirleri, omurilik ve çevre sinirleri bulunmaktadır. Söz konusu bölgeyi etkileyen hastalıkların tamamına beyin ve sinri hastalıkları adı verilmektedir. Sinir sistemi içerisinde ortaya çıkan hastalıklar yalnızca bu bölgeyi etkilememektedir. Söz konusu hastalıklar vücudun hemen her bölgesini ciddi şekilde etkilemektedir. Bu nedenle erken tanı ve tedavi sinir sistemi hastalıklarında çok önemli hale gelmektedir. Aşağıda belirtecek olduğumuz beyin ve sinir sistemi hastalıkları belirtileri gözlenmesi halinde zaman kaybetmeden doktora gidilmesi şarttır.

Beyin ve Sinir Hastalıkları Belirtileri

Beyin ve sinir hastalıkları ciddi problemler arasında yer alıyor. Bazı belirtiler bu hastalıkların habercisi olabilmektedir. Aşağıda belirtmiş olduğumuz belirtilerin hissedilmesi durumunda ise doktora gitmenizi tavsiye ediyoruz.

• Sık sık yaşanan baş ağrıları
• Bacaklarda oluşan boşalma hissi
• Baş dönmelerinin artması
• Bayılma vakalarının yaşanması
• Bel ağrısı ve bel fıtığı ortaya çıkması
• Şiddetli boyun ağrıları
• Çift ve bulanık görme rahatsızlıkları
• Denge kaybı ve denge bozukluklarının oluşması
• El ve kollarda yaşanan his kayıpları
• Kollarda güçsüzlük ve konuşma bozukluklarının ortaya çıkması
• Unutkanlık ve devamında bunama sorunlarının yaşanması

Beyin ve Sinir Hastalıkları Tedavisi

Beyin ve sinir hastalıkları tedavisinde pek çok farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Tıp bilimi bu hastalıklarla ilgili olarak ciddi mesafe katetmiştir. Söz konusu hastalıklar kendi içerisinde gruplara ayrılmakta ve buna göre farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Fonksiyonel hastalıkların tedavisinde beyin pili uygulaması oldukça faydalıdır. Özellikle parkinson ve benzeri hastalıklarda bu yöntem uygulanmaktadır. Bunun dışında omurga hastalıklarında cerrahi yöntemler tercih edilmektedir. Kaza, yaralanma, omurilik kanal daralması, belde kayma gibi omurga hastalıkları için bu yöntem faydalıdır.

Beyin damar hastalıklarında ise girişimsel nöroradyoloji yöntemleri tercih edilmektedir. Bunun dışında cerrahi bazı yöntemler de beyin damar hastalıklarının tedavisinde uygulanmaktadır. Beyin ve omurilik tümörlerinde mikrocerrahi yöntemleri popülerdir. Bunun dışında endoskopik teknikler de bu hastalıkların tedavisinde tercih edilen yöntemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm bu hastalıkların tedavisinde uzman doktor, klinik imkanları ve hastalığın seviyesi önemlidir. Söz konusu hastalıkların tedavisinde sonuç elde edebilmek için erken tanı ve teşhis çok önemlidir. İnsan vücudunu baştan aşağı etkileyen bu hastalıklar ciddiye alınması ve hiç zaman kaybetmeden tedavi edilmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu