Bel Fıtığı Nedir, Bel Fıtığı Nasıl Olur

Toplumumuzdaki bireylerde sık görülen sorunlardan biri bel ağrısıdır, Ağrılar hafif olabileceği gibi şiddetli de olabilmektedir. Bel ağrılarının en önemli sebebi bel fıtığıdır. Bu sebeple bel fıtığı nasıl olur, diyen ve bilgisini artırmak isteyenlere vereceğimiz bilgiler yararlı olacaktır.

Omurgamız 33 tane omur kemiğinden oluşan, iskeletin vücudu ayakta tutan, bütün ağırlığını taşıyan kısmıdır. Omurganın bel bölgesindeki omur sayısı 5’tir. Omur kemikleri arasında disk denilen bağ dokudan oluşan kıkırdak plaklar bulunur. Kıkırdak diskler omurganın direncini, darbelere karşı dayanıklılığını artırır. Vücut ağırlığını asıl taşıyan merkez olması sebebiyle beş bölgesindeki diskler daha çabuk ve kolay aşınmaktadır. Dik bir şekilde ayakta duran bir kişinin vücudunun ağırlık merkezi belin 5. omurudur Omurganın ortasındaki kanalın içinde bulunan omurilikten de 31 çift sinir çıkmakta, vücudun farklı bölgelerine dağılarak organların hareketini ve çalışmasını düzenlemektedir.

Aşırı zorlama, kayma, düşme, çarpma, kazaya uğrama gibi durumlarda omurlar arasındaki diskler kayarak sinirlere baskı yapmakta, normal çalışmasını engellemektedir. Sıkışan sinirler bacakta, belde, ayak parmaklarında ağrı, uyuşma, karıncalanma, kuvvet azalması gibi hislere neden olmaktadır. İşte açıklanan durum bel fıtığı nedir, sorusunun tam karşılığıdır.

Bel fıtığı olmamak için ne yapılmalı?

Bel fıtığı, kadın ve erkeklerde aynı oranda görülmektedir. Otururken, yürürken, dik dururken bele yüklenmeyecek bir duruş seçilmelidir. Duruş bozuklukları belde, boyunda, sırtta ağrı şeklinde kendini belli etmektedir. Doğru duruş için doğru ayakkabı seçimi yapılmalıdır. Kadınların çok sevdiği yüksek topuklar beldeki kavisi artırdığı için hiç de masum değildir. Bel kavisinin artması kalça ve bel kaslarını germekte, ağrıya sebep olmaktadır. Uzun süre oturmak da bel kavisini bozan bir sebeptir. Hayatın içine sporun yerleştirilmesi, bel ve karın kaslarının güçlendirilmesiyle omurganın doğal yapısı korunacak, düzgün bir duruş kazanılacaktır. Yüzme de belin kuvvetlenmesi için ideal bir egzersizdir.

Her bel ağrısı bel fıtığı mıdır?

Bel ağrılarının bel fıtığı dışında birçok sebebi olabilmektedir. Mesela karın bölgesindeki enfeksiyonlar, kadın hastalıkları, bazı romatizma hastalıkları, böbrek sorunları da bel ağrısı yapabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu